(Видео) Натпреварот на Ајакс прекинат во 85. минута, лекарите морале да го оживеат голманот на противничката екипа

Натпреварот на Ајакс беше прекинат во 85. минута, лекарите мораа да го оживеат голманот на противничката екипа

Ајакс водеше со 3:2, а со намера да постигне четврти гол, топката беше испратена до Брајан Броби, кој во обид да дојде до топката го удри во глава голманот на Валвијк, Етјен Васен, кој остана да лежи. неподвижен.

Соиграчите на Ваесен веднаш и сугерираа на клупата дека нешто не е во ред, а лекарите се упатија кон голманот кој лежеше на тревникот без свест. Целата оваа драма нашиот репрезентативец Бенјамин Тахировиќ ја следеше од клупата за резервни играчи.

Холандскиот весник De Telegraaf објави дека 28-годишниот голман се оживува на теренот, а судијата веднаш ја прекина играта поради сериозноста на ситуацијата.

Весен веднаш бил префрлен во болница, а од неа во текот на ноќта стигнале добри вести.

Валвијк објави дека Васен е свесен и дека поминал низа медицински тестови во болницата.
Валвијк, Ајакс, судијата и раководството на холандската лига се договорија последните пет минути од натпреварот да се одиграат подоцна во наредните денови.