Медведев го скрши отпорот на Хуркач по речиси четири часа

Данил Медведев по трет пат ќе игра во полуфиналето на Австралија опен.

Финалистот од 2021 и 2022 година по голема борба и 239 минути игра го победи деветтиот носител, Полјакот Хуберт Хуркач со 7:6 (4), 2:6, 6:3, 5:7, 6:4.

Тоа им беше шести натпревар и сега резултатот е изедначен, 3:3.

Медведев подобро го отвори натпреварот, веднаш направи брејк и потоа поведе со 2:0, но Хуркач успеа да се врати.

Во шестиот гем стигна на брејк за 3:3.

По серијата кратки и брзи партии, следеше тај-брејк во кој посигурен беше Медведев, кој го доби со резултат 7:4.

Хуркач одговори веднаш: со брејк на стартот од вториот сет стигна до 2:0.

Во третиот гем имаше и две брејк можности, но Медведев се одбрани.

Хуркач повторно му го одзеде сервисот во седмиот гем, а потоа се предаде и Русинот и следниот гем Полјакот го доби со нула за 6:2 и нерешено.

Медведев отиде во соблекувалната на паузата, тоа беше негова шанса да се ресетира и успеа.

Брзо стигна до 3:0, иако спаси дури пет брејк топки во тие први два сервис гејма.

Тој во осмиот гем не успеа да искористи три сет-поени на сервис на Хуркач, но првиот го направи на свој сервис за 6:3.

И веднаш направи брејк во четвртиот сет поведувајќи со 2:0.

И покрај тоа, Хуркач не се предаде, во осмиот натпревар возврати за 4:4, а потоа поведе со 5:4.

при 6:5 успеа да го искористи првиот брејк и сет-поен и со 7:5 го одведе мечот во решавачкиот, петти сет.

И тука Медведев успеа во седмиот гем да го скрши отпорот на Полјаците, стигнувајќи до клучен брејк за 4:3.

Беше сигурен на сервис до крајот и со тоа оствари голема победа.

Третиот тенисер во полуфиналето ќе игра со победникот од дуелот меѓу Карлос Алкараз и Александар Зверев.