Трипл – дабл на Јокиќ! Србинот го растури немоќниот Портланд! Ова што го прави е сурово! (ВИДЕО)

Маестралниот Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победа од 120:108 над Портланд.

Српскиот кошаркар доминираше цела вечер и за три четвртини веќе забележа трипл-дабл учинок, а натпреварот го заврши со импресивен учинок од 27 поени, 22 скока и 12 асистенции .

Тоа беше 120-ти трипл-дабл учинок за Јокиќ во првенствените натпревари, а 15-ти оваа сезона.

Имаше и две блокади и една асистенција, погоди 11 од 16 удари од поле, вклучително и тројка од единствениот обид и беше прецизен во сите четири обиди од линијата за слободни фрлања.

Денвер започна сигурно и имаше 13 поени предност по првите 12 минути, но следеше жесток одговор на Трејлблејзерс, намалувајќи ја негативата на четири поени до полувремето.

По три четвртини, тимот од Колорадо имаше осум поени предност, што значеше дека првиот тим на Јокиќ и Мајкл Мелоун ќе има работа и во последната четвртина.

Нагетс добро ја завршија таа работа и на тој начин стигнаа до 34 победи, додека останатите имаа 16 порази.