ЃОКОВИЌ ГО ПРЕГАЗИ АЛКАРАЗ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО ВО ТОРИНО! Новак со спектакуларна игра го доби финалето против Синер

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на доминантен начин се пласираше во финалето на Завршниот турнир во Торино.

Со спектакуларна партија Ѓоковиќ во полуфиналето го совлада вториот во светот Карлос Алкараз со 2:0 по сетови 6:3, 6:2.

Натпреварот во „Пала Алпитур“ траеше еден час и 28 минути.

Ѓоковиќ во недела од 18 часот ќе игра за титулата против локалниот тенисер Јаник Синер.

Тоа е деветто финале за српскиот ас. Во случај на триумф, тоа ќе биде рекордна седма титула за Новак во финалето и одличен почеток на 400-та недела на врвот на АТП листата.

За Новак почна прилично незгодно. Алкараз направи три винери на сервис на Ѓоковиќ и стигна до две врзани брејк топки. Следеше ураганот на Новак и четири врзани поени за победа на првиот натпревар.

Шпанецот сервираше добро од самиот почеток и окова 14 први сервиси. Сепак, застана во осмиот гем од првиот сет, кога Новак го натера да направи дури четири бекхенд грешки. Беше брејк за 5:3, а потоа Новак рутински го сервираше првиот сет кој траеше 41 минута.

Новак веќе направи брејк во третиот гем од вториот сет. Тоа беше најдолгиот натпревар на натпреварот. Алкараз сервираше три асови во игра, но тоа не го спречи Новак, кој издржа се и со одлични враќања стигна до паузата.

Алкараз имаше две врзани брејк шанси во шестиот гем, но тогаш ние бевме совршенството на Новак. Фантастични поени му дадоа на Новак игра. Следеше нов брејк на Ѓоковиќ, а потоа и сервис за конечни 6:2 во вториот сет.