Ѓоковиќ и Алкараз ги забавуваа Арапите: Драматичен меч, многу пресврти, брејкови… (видео)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е поразен од Карлос Алкараз со 2:1 (4:6, 6:4, 6:4) во егзибициски меч во Ријад.

Ноле и Карлос приредија вистински спектакл за љубителите на тенисот во Ријад. Ниту еден од играчите не одигра најдобро, но имаше многу феноменални удари. Бодовите не траеја долго, се гледаше дека играчите не сакаат премногу да се заморуваат.

Алкараз подобро го започна натпреварот. Веднаш Шпанецот направи брејк, па го доби својот сервис гем. Ноле потоа се разбуди и врза три гема, а потоа целосно се врати во сетот. Немаше брејкови до десеттиот гем кога Ѓоковиќ направи брејк и тоа му го донесе сетот.

Во вториот сет стартуваше и Алкараз со одземање на сервисот на противникот. За разлика од првиот сет, Карлос не му дозволи на Новак да се врати и без проблеми го реши овој дел од играта во своја корист.

Натпреварот го реши третиот сет, а шпанскиот играч и по третпат добро го започна сетот. Овојпат го разби Новак во вториот сервис гем. Во следниот гем Ѓоковиќ успеа да победи на разликата, но Алкараз сепак го потврди брејкот.

Карлос имаше шанса да се доближи до победа во петтиот гем, но Новак успеа да ја спаси брејк топката и да остане во мечот.  Новак ја искористи четвртата брејк топка во најдолгиот гем на мечот и израмни (3:3).

Србинот играше добро, но не беше лесно. Алкараз имаше 0:30, но потоа имаше пет врзани поени на Ѓоковиќ за водство во решавачкиот сет. Алкараз со сигурна игра се врати на вистинскиот пат, а во деветтиот гем имаше брејк шанса. Тој го искористи вториот и дојде во игра за победа.

Без загубен поен, Карлос го доби сервис гемот и стигна до конечната победа.