5 сушени плодови кои се богати со витамин Д: Ги штитат коските кога нема доволно сонце (фото)

Недостатокот на витамин Д во телото може да го зголеми ризикот од болки во коските. Ова често се случува во зима, кога има помалку сонце отколку во потоплите месеци.

За да избегнете болка поради недостаток на витамин Д, важно е да ги вклучите следните пет видови сушено овошје во вашата дневна исхрана:

Суви смокви

Слатките и хранливи, сувите смокви се вкусен начин за зголемување на внесот на витамин Д во организмот. Можете да ги јадете како ужина, но можете да ги јадете и со житарки за појадок или во салати.

Суво грозје

Сувото грозје е многу популарно сушено овошје, а најдобро е што содржи витамин Д. Може да се додаде во јогурт, овесна каша или да се меша со разни јаткасти плодови. Која комбинација и да ја користите, нема да зажалите.

суво овошје

Суви кајсии

Кајсиите се здрави и вкусни на различни начини, а сувите кајсии се одличен начин да го зголемите нивото на витамин Д во текот на студените зимски месеци. Можете да ги комбинирате со разни јадења, но и сами да уживате во нив како одлична здрава ужина.

Урни

Урмите се богати со природни шеќери, ја зголемуваат енергијата и содржат пристојна количина на витамин Д. Најпопуларните начини за консумирање урми се во десерти или смути, но можете да ги јадете и како ужина.

Суви сливи

Сувите сливи не се познати само по дигестивните придобивки, туку и поради тоа што содржат витамин Д. Тие се хранлива и задоволувачка закуска која ќе ве засити, а можете да ги јадете сами, со житарки за појадок или во различни десерти.