Активна Категорија

Македонија

Официјална Софија ќе има претставници на чествувањето на Гоце Делчев: Демерџиев со заменикот ќе…

„Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи, Иван Демерџиев, и заменик-министерот Венцислав Катинов утре, на 4 февруари, ќе положат цвеќе во дворот на црквата „Свети Спас“ во Скопје, Република Северна

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без плата за јануари

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без платата за јануари, потврдуваат од таму… Министерството за финансии не ја одобрило, поради пресметано покачување од 5% . Првиот финансиер Фатмир Бесими го остави

Спасовски: Секој кој на некаков начин ќе ги навреди македонската држава или народ ќе сноси последици

- Секој кој ќе помисли на кој било начин, со транспаренти или знамиња на туѓи држави, да ги навреди македонската држава и македонскиот народ, нема да може да го стори тоа и за тоа ќе сноси последици, нагласи министерот за внатрешни работи

ЗНМ: МВР да не го попречува правото на работа на новинарите

Во пресрет на чествувањето за Гоце Делчев, ЗНМ потенцира дека со оглед на тоа што станува збор за настан од исклучителен јавен интерес, неопходно е да се обезбедат услови за непречено известување на новинарите, како на самиот ден на

„Макпетрол“: Пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

Министерот за економија, Крешник Бектеши, преку објава на „Фејсбук“ денес изнесе одредени тврдења во однос на домашниот пазар со природен гас кои што се целосно неточни, а не сподели клучни информации што се од особено значење за начинот

МТСП: Исплатата на финансиската поддршка за ранливи категории граѓани на 13 февруари, списоците ќе…

Министерството за труд и социјална политика, ги известува граѓаните дека паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза, ќе бидат исплатени на 13 февруари. Списокот на корисници на

Средба на Таравари со шведската амбасадорка Ларсон Џаин

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, денеска оствари средба со шведската амбасадорка во земјава, Ами Ларсон Џаин, при што и честиташе за шведското претседателство со Европската Унија, соопшти партијата. - И

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

– Пациентите со цистична фиброза утре на пладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што велат, се изреволтирани од изјавите на министерот за здравство Беким Сали и на министерот за финансии Фатмир Бесими, дека терапија за цистична

Ковачевски го поздрави извинувањето на Бектеши, кога ќе ги добие сите информации ќе одговори дали е…

- Премиерот Димитар Ковачевски не ја гледал вчерашната прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши зашто бил работно зафатен, но утрово го прочитал неговото извинување кон медиумите и тоа го поздрави. Смета дека е

ДКСК со иницијатива за кривично гонење на градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу

– Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска донесе одлука за покренување иницијатива до надлежното Основно јавно обвинителство за поведување кривична постапка против градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу и