Kалин Ивановски го освои ИТФ турнирот во Скопје

 Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски е победник на Фјучерсот во Скопје. Ивановски попладнево во финале го победи Саша Вајнебург од Франција со 2:0, по сетови или 7:6(2) и 6:4.

Мечот се одигра на терените на ТК Југ и траеше 1 час и 46 минути.

Македонецот беше четврти, Французинот трети носител на турнирот со награден фонд од 25.000 долари.

Ивановски е прв македонски тенисер со трофеј на Фјучрс во Скопје по пауза од 15 години.