Активен Таг

Ентони Блинкен

Државниот секретар на САД предупредува: “Светот не смее да биде измамен со мировниот предлог на Си…

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД), Ентони Блинкен изрази скептицизам за кинеските „мировни“ предлози за ставање крај на украинскиот конфликт, предупредувајќи дека тие би можеле да бидат „тактика на застој“ за помош

Ентони Блинкен ја откажа средбата со својот руски колега, Сергеј Лавров!

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен објави дека ја откажал средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, закажана за в четврток. Блинкен на заедничката прес-конференција со украинскиот колега Дмитриј Кулеб