Активен Таг

Запад

Оперираат низ цела Европа, незапирливи се: “Ги мобилизираа буквално сите, дури и ако некој не сака…

Во својот последен годишен извештај за безбедносните предизвици, Владата на Норвешка предупреди на безбедносната закана од кинеските разузнавачки мрежи во Европа. „Нивните активности вклучуваат политичко разузнавање и индустриска

Иран знае дека ќе ја отвори Пандорината кутија доколку се реши за директен конфликт со Запад, но…

Непријателствата се силни, но не треба да се очекува Иран сега да влезе во отворен конфликт. Мислам дека наместо тоа, тие ќе продолжат да ги поддржуваат овие мрежи на отпор, како што се Хутите, Хезболах и Хамас, кои потенцијално создаваат

“ИДЕЈАТА СО АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ Е НЕУСПЕШНА, ВРЕМЕ Е ЗА ПРЕСВРТ…“ – Политиката на Џо Бајден…

Редакцијата на угледниот американски весник The Washington Post објави свој коментар за ситуацијата во Србија под наслов: „Политиката на помирување на Џо Бајден не успеа во Србија“. Нивниот коментар го пренесуваме во целост: Кога

БОРБЕНИТЕ АВИОНИ F-16 ЌЕ ЈА ПРОМЕНАТ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ? Тие би можеле да го решат проблемот што ги…

Додека американските борбени авиони F-16 наменети за Украина пристигнуваат во центрите за обука во Соединетите Американски Држави и Европа, сојузниците на Киев се надеваат дека модерните авиони може да ги турнат руските авиони подалеку од

СИТЕ ДЕТАЛИ СЕ ОТКРИЕНИ – Објавени тајни документи од Кремљ: “Каква Америка! Овие избори во…

Од неговата резиденција на последниот кат од куќата што ја дели со висок руски дипломат, Жан-Лук Шафхаузер, клучен поддржувач на француската претседателска кампања на кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен, активно работи на

Русија жестоко му се закани на Западот: “Ако ни ги земете тие 300 милијарди евра – знаеме што…

Поради руската инвазија на Украина, САД и нивните сојузници ги забранија трансакциите со руската централна банка и Министерството за финансии. Запад, исто така, блокираше околу 300 милијарди долари руски државен имот и може да размисли за

Марија Захарова: “Запад ја уценува Србија дека не смее да соработува со Русија“

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, денес изјави дека Запад ја „уценувал“ Србија дека што и да направи, не смее да соработува со Русија. „Како и досега во Украина, Запад и постави услов на

“НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ РУСКА СТРАТЕГИЈА“ – Владимир Путин го предупреди Запад: “Не смеете да…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во петокот предупреди дека не смее да му се дозволи на Запад да развие монопол на вештачката интелигенција (ВИ), најавувајќи дека наскоро ќе биде објавена поамбициозна руска стратегија на ова поле.

Висок дипломат од Русија со една реченица ја откри вистинската цел на Владимир Путин во Украина !?

„Русија не може да коегзистира со сегашниот 'режим' во Киев и ќе се спротиставува на моќта на воената Алијанса на НАТО додека Москва не ги исполни своите цели“, посочи во вторникот висок функционер на Министерството за надворешни работи на

Володимир Зеленски за првпат зборуваше за повлекување на украинската Армија – што се случува…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, призна дека украинската Армија ќе мора да се повлече доколку западните сојузници престанат да испраќаат помош за Киев, пишува Bloomberg. „Сега сум фокусиран на тоа да добијам помош од