Активен Таг

Ковид-19

СЗО: “Откривањето на потеклото на Ковид-19 е морален и научен императив“

Откривањето на потеклото на Ковид-19 е морален и научен императив и сите хипотези мора да се истражат, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој на Твитер напиша дека разбирањето

Добри вести од СЗО: Трета недела по ред се намалува бројот на заразени и смртни случаи од Ковид-19

Бројот на нови случаи на заразени со коронавирусот во светот е намален за 21 отсто во изминатата недела, односно трета седмица по ред, соопшти Светската здравствена организација. Во својот неделен извештај, СЗО наведе дека минатата