Активен Таг

Ковид-19

Во Србија регистрирани повеќе од 1.000 случаи на голема кашлица: Дали ќе има продолжување на…

Министерката за здравство на Србија, Даница Грујичиќ, во средата изјави дека нема причина за продолжување на зимскиот училишен распуст, иако во Србија има присуство на вирусот Ковид-19 и три типа на грип, но бројот на заболени се намалува,

Кинезите создадоа вирус сличен на Ковид-19, а смртноста е 100 проценти сигурна и молскавична: “Ова…

Кинеските научници експериментираа со мутиран вид на вирусот Ковид-19 кој се покажа дека е 100 отсто смртоносен кај „хуманизираните“ глувци - и покрај загриженоста дека таквото истражување може да предизвика нова пандемија. Научниците

ВИРУСОТ КОВИД-19 СЕ ВРАЌА !? Сите аларми се вклучени во оваа земја во Европа – маските…

Носењето маски од утре ќе биде задолжително во болниците и здравствените домови во Шпанија, поради зголемувањето на бројот на заболени од респираторни инфекции, соопшти Министерството за здравство на Шпанија. Новата левичарска

СЕ ШИРИ НОВА ВАРИЈАНТА НА КОВИД-19 ШТО ГИ ЗАГРИЖУВА ЕКСПЕРТИТЕ – Наскоро се очекува најлошото:…

Иако никој од нас што планира празнични собири или патувања не сака да слушне лоши вести, фактите укажуваат на зголемување на бројот на пациенти и заразени со новата варијанта на вирусот Ковид-19 - JN.1, што ги загрижува експертите,

ВИДЕО | НОВАК ЃОКОВИЌ ВО НЕГОВ СТИЛ – Србинот го прашаа дали е “антиваксер“, а за неговиот…

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, привлече големо внимание со ставот дека не сака да се вакцинира против вирусот Ковид-19, а голем дел од луѓето ширум светот го нарекоа „антиваксер“. Овој потег му направи многу проблеми во

НЕШТО ЧУДНО ПОВТОРНО СЕ СЛУЧУВА ВО КИНА – СЗО бара одговори, Пекинг ладнокрвно тврди:…

Светската здравствена организација (СЗО) побара од Кина детали за порастот на респираторните заболувања и пријавите за кластери на пневмонија кај децата, што кинеската канцеларија тоа го нарече како „рутинска“ проверка. Официјални лица

“ЛУЃЕТО ТРЕБА САМО ДА УМИРААТ…“ – Риши Сунак под голема истрага: Премиерот на Велика…

Премиерот на Велика Британија, Риши Сунак, наводно, рекол дека Владата треба да „дозволи“ луѓето да „умрат“ во пандемијата со вирусот Ковид-19, наместо да одлучува за второ национално заклучување (карантин), откри во понеделникот истрагата

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД НИШТО НЕ ОСТАВА НА СЛУЧАЈНОСТ – Џо Бајден доби уште една доза од…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден (80 г.), примил уште една доза од вакцината против вирусот Ковид-19, како и годишната вакцина против сезонскиот грип, соопшти неговиот докторски тим, пренесуваат

ПАНДЕМИЈАТА СЕ ВРАЌА НА ГОЛЕМА ВРАТА !? Во Србија бројот на заболени од вирусот Ковид-19 двојно…

Во Србија во изминатите седум дена регистрирани се 2.803 заболени лица со коронавирус од 13.297 тестирани примероци, со што бројот на заболени речиси двојно е зголемен. Како што е објавено е на веб-страницата на Министерството за

СРБИЈА ГО ВРАЌА ЗАДОЛЖИТЕЛНОТО НОСЕЊЕ НА ЗАШТИТНИ МАСКИ !? Поради вирусот Ковид-19 донесени неколку…

На вчерашната средба, работната група на Министерството за здравство на Србија за справување со состојбите од пандемијата со вирусот Ковид-19 донесе препораки за постапување на ниво на примарната здравствена заштита во болничките установи,