Активен Таг

СЗО

МИСТЕРИОЗНАТА ПНЕВМОНИЈА ОД КИНА ПРИСТИГНА ВО ЕВРОПА – Децата масовно се разболуваат,…

Алармантно зголемување на случаите со пневмонија кај деца е откриено во Холандија, што го отсликува сличното зголемување во Кина, пишува Daily Mail. Холандските здравствени експерти велат дека најчесто станува збор за деца на

ФОТО\ВИДЕО | Објавени морничави снимки од преполни болници: Светот се плаши од најлошото –…

На социјалните мрежи се шират вознемирувачки видео-снимки од толпи маскирани луѓе во кинеските болници, а се стравува од мистериозна пневмонија која повторно ја зафати земјата. Официјален Пекинг вели дека ниту еден нов вирус не е

ДАЛИ КИНЕЗИТЕ КРИЈАТ УШТЕ ЕДНА ПАНДЕМИЈА !? Болниците им се полни со деца, СЗО бара итен одговор

Поради тоа што дури и првите вести за вирусот Ковид-19 од Кина беа нејасни и мистериозни и никој не можеше да претпостави дека ќе дојде до голбална пандемија, веста дека вирус што ги напаѓа белите дробови на децата се појавил во Кина и што

НЕШТО ЧУДНО ПОВТОРНО СЕ СЛУЧУВА ВО КИНА – СЗО бара одговори, Пекинг ладнокрвно тврди:…

Светската здравствена организација (СЗО) побара од Кина детали за порастот на респираторните заболувања и пријавите за кластери на пневмонија кај децата, што кинеската канцеларија тоа го нарече како „рутинска“ проверка. Официјални лица

СЗО СО ИТНО СООПШТЕНИЕ – “Предупредувањето на Израел е длабоко вознемирувачко“

Извештајот на палестинската Црвена полумесечина дека добила предупредување од израелските власти веднаш да ја евакуираат болницата „Ал Кудс“ во Појасот Газа е длабоко вознемирувачки. Ова денес го изјави генералниот директор на Светската

“НЕ Е ПРАШАЊЕ ДАЛИ, ТУКУ КОГА“ – Директорот на СЗО со драматично предупредување до светот: “Ќе…

Во иднина неизбежно ќе се појави нова пандемија и меѓународната заедница треба да се подготви да одговори на таа закана, предупреди претходниот ден генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

МОМЕНТИ ПРЕД ВИСТИНСКА КАТАСТРОФА – СЗО со драматично предупредување: “Во Појасот Газа има…

Светската здравствена организација (СЗО) денес издаде предупредување во кое се наведува дека во Појасот Газа има вода, струја и гориво само за 24 часа, пред да се случи вистинска катастрофа. Регионалниот директор на СЗО, Ахмед Ел

ОВАА БОЛЕСТ ВО БЛИСКА ИДНИНА ЌЕ ‘ЦАРУВА’ СО ЕВРОПА – Опасноста се шири, а во една…

Денга треската ќе стане голема закана во јужниот дел на САД, јужна Европа и делови од Африка оваа деценија, бидејќи потоплите температури создаваат поволни услови за комарците кои ја носат болеста, предупредува Џереми Фарар, специјалист за

СОСТОЈБАТА Е ДОНЕСЕНА ДО КРИТИЧНА ТОЧКА – Здравствениот систем во Појасот Газа е пред колапс

Светската здравствена организација (СЗО) денес соопшти дека здравствениот систем во Појасот Газа е на точка на прекин поради постојаните воздушни напади на израелските одбранбени сили (ИДФ). „Изминува времето за да се спречи

ОВАА БОЛЕСТ ЌЕ СТАНЕ ГОЛЕМА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА – Опасноста се шири, а во една земја има најлоша…

Денга треската ќе стане голема закана во јужниот дел на САД, јужна Европа и делови од Африка оваа деценија, бидејќи потоплите температури создаваат поволни услови за комарците кои ја носат болеста, предупредува Џереми Фарар, специјалист за