Активен Таг

Александар Лукашенко

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! “Преговори или нуклеарна војна“ – Александар Лукашенко бара итен и…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денес во својата порака до народот и парламентот предложи да се прекинат воените дејствија во Украина и да се прогласи прекин на огнот. „Мораме да застанеме сега, пред да започне

“ПОТПОЛНО ЛУДИЛО“ – Во Белорусија масовно се апсат психолози и психијатри и ги држат во…

Владата на Белорусија, наводно, почнала да ги прогонува психолозите низ целата земја и да ги притиска да „кодошат“, односно да ги разоткријат размислувањата на нивните клиенти кои се противат на војната во Украина.  Во средата, група

Лукашенко потпиша указ за повикување 250 резервни офицери во воена служба

Белорускиот претседател Александар Лукашенко потпиша указ за повикување резервни офицери во воена служба, соопшти денеска неговата прес-служба. „Документот предвидува во 2023 година во вооружените сили да бидат регрутирани до 230

ЛУКАШЕНКО ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ – Белорусија воведува смртна казна

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска го потпиша законот што овозможува примена на смртна казна врз службеници и припадници на вооружените сили осудени за велепредавство, соопшти кабинетот на претседателот на државата.