Активен Таг

Алијанса за Албанците

Собранието расправа за изборот на Илир Демири и Наим Бајрами за министри во техничката Влада 

Собранието во рамки на 143-тата седница расправа за изборот на Илир Демири и Наим Бајрами за министри во техничката Влада за здравство и за информатичко општество и администрација на местото на нивните сопартијци Фатмир Меџити и Азир Алиу

СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ОДЛУКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ – Лидерите на албанската опозиција и Арбен…

Ќе се формираат работни групи кои ќе имаат задача да ја сплотат Алијанса за Aлбанците во албанскиот опозициски блок, односно во Европскиот сојуз за промени (ЕСП), информираа денеска од коалицијата, откако вчера лидерите на трите албански

Донесена иницијатива Арбен Таравари да биде разрешен од претседател на Алијанса за Албанците

Иницијатива за разрешување на Арбен Таравари од претседател на Алијанса за Албанците (AA) е донесена на денешното централно собрание на партијата, што се одржа во Скопје. Ова на прес-конференција по завршување на состанокот го соопшти

Зијадин Села: “Извршното собрание на Алијанса за Албанците има право да донесе одлука за разрешување…

„Извршното собрание на Алијансата на Албанците според статутот има право да донесе одлука за разрешување и доверба на претседателот“, истакна денеска претседателот на партиското собрание на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, пред

Собраниска расправа за разрешување на министерот за здравство Фатмир Меџити

Триесет и шестмина пратеници се пријавени за збор за разрешувањето на министерот за здравство, Фатмир Меџити, кој доаѓа од Алијанса за Албанците (AA). Откако тој и министерот за информатичко општество, Азир Алиу, се изјаснија дека го

Талат Џафери: “Професионалноста на Фатмир Меџити и Азир Алиу не е спорна, законски не може да има…

„Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите за здравство и за информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу.

Зијадин Села: “Имаме мнозинство за разрешување на министрите Фатмир Меџити и Азир Алиу, Арбен…

Пратеникот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во изјава за медиумите истакна дека ќе гласа за разрешување на министрите за здравство и за информатичко општество и администрација, фатмир Меџити и Азир Алиу. „Да, дефинитивно го

Халил Снопче: “Алијанса за Албанците од Талат Џафери не побарала разрешување на министритe Азир Алиу…

Пратеникот на Алијансата за Албанците денес во изјава за медиумите истакна дека партијата не побарала разрешување на министритe за здравство и за информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу. „Сакам да известам

Средба Димитар Ковачевски – Арбен Таравари: Тема политиките за исполнување на членството во ЕУ…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во седиштето на партијата денеска имал средба со претседателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари, на која, како што наведува во објавата на социјалната мрежа Фејсбук, разговарале за

Арбен Таравари: “Имаше разговори да бидам претседателски кандидат, но не сум заинтересиран“

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, во куса изјава за МИА потврди дека партиите од албанската опозиција му предложиле тој да биде нивен кандидат за претседател на претстојните избори, но истакна дека тој не е