Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Балкан

Сонот за царска Русија е се уште жив! Низ руските мрежи се шири нова карта на Европа, единствените…

Ian Garner, историчар и експерт за руска култура и воена пропаганда, на својот профил на Твитер сподели карта на "деколонизирана Европа" која се прошири на руските групи на социјалната мрежа Телеграм. Garner во описот напиша дека според

Регионален форум „Човекови права и пристап до информации”

Во рамки на регионалниот проект „Поттикнување на регионална соработка и одговори на ниво на политики во време на криза“, денеска ќе се одржи онлајн регионален форум „Човекови права и пристап до информации”. Форумот има за цел да

Радев: Бугарија категорично ја поддржува Црна Гора на патот кон ЕУ

Претседателот на Бугарија Румен Радев, кој е во посета на Црна Гора, изјави дека Бугарија категорично ја потврдува поддршката за европскиот пат на Црна Гора, пренесува БНР. Како што јави дописникот на МИА од Софија, по средбата со

Шеклер за коронавирусот: “Доаѓаат уште четири нови соеви од Африка”

Вирологот Миланко Шеклер денес изјави дека се појавил нов вид на корона - БА.5, но дека смртноста не е зголемена, па нема причина за загриженост."Тоа е нов вид на омикрон и ништо значајно нема да се промени во клиничката слика.

Крушево ги освојува туристичките височини

Крушево го зазема своето посакувано место на туристичката мапа во земјава. И зиме, а во лето е вистинска мека за да се избегнат жештините. И да се освојат височините. Ако станува збор за вљубеници во алтернативните спортови и предизвици,

НА ЕСЕН НИ СЕ ЗАКАНУВА ТРОЈНА ЕПИДЕМИЈА: Се соочуваме со епидемии на болести за кои се мислеше дека…

Лекарите предупредуваат дека поради намалениот процент на вакцинирани лица во Србија, се заканува појава на многу болести за кои се сметаше дека одамна се искоренети. Се намалува процентот на вакцинирани против опасни вируси и бактерии

Балкански барометар: Опаѓа поддршката за европската интеграција на Западен Балкан

Резултатите од Балканскиот барометар и Секјуриметар покажуваат дека 76 отсто од граѓаните на Западен Балкан ја поддржуваат соработката во регионот, а дека поддршката за европската интеграција опаѓа во споредба со претходните години – сега

Рама за Самитот на ЕУ: Не е некој спектакл да се гледа, на крајот ќе слушнеме „Не, простете ни“

Албанскиот премиер Еди Рама го доведе во прашање учеството на Албанија на Самитот на Европската унија, што ќе се одржи на 23. и 24 јуни во Брисел, јави дописничката на МИА од Тирана. Преку реакција на Твитер, тој наведува дека

Пораки за интеграција на регионот на сесијата „ Што после војната во Украина?“

Натамошниот развој и интеграцијата на регионот во ЕУ и потребата од отстранување на пречките за реализација на поставените цели во таа насока, беа дел од темите во излагањата на учесниците на официјална воведна сесија на високо ниво

Специјална сесија „Зелената агенда за Западниот Балкан: рамка за спроведување за одржлив и климатски…

Во рамки на второто издание на Преспа форумот за дијалог 2022 се одржа специјална сесија насловена „Зелената агенда за Западниот Балкан: рамка за спроведување за одржлив и климатски неутрален регион“, на која земаа учество државни