Активен Таг

вештачка интелегенција

“НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ РУСКА СТРАТЕГИЈА“ – Владимир Путин го предупреди Запад: “Не смеете да…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во петокот предупреди дека не смее да му се дозволи на Запад да развие монопол на вештачката интелигенција (ВИ), најавувајќи дека наскоро ќе биде објавена поамбициозна руска стратегија на ова поле.

ОВАА АЛБАНКА “ВЛАДЕЕ ОД СЕНКА“ СО НАЈМОЌНАТА ТЕХНОЛОГИЈА – Има 34 години и одлучува за…

Големата вест го потресе светот на ИТ технологијата деновиве откако „таткото“ на вештачката интелегенција, Сем Алтман, беше сменет од функцијата извршен директор на OpenAI, а само неколку дена подоцна вратен на истото место, а како

БИЛ ГЕЈТС ПРЕДВИДУВА ДЕКА НАСКОРО ЛУЃЕТО ЌЕ РАБОТАТ САМО ТРИ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА !? Милијардерот…

Милијардерот и основач на Microsoft, Бил Гејтс, верува дека вештачката интелигенција може да им овозможи на луѓето да се префрлат на тридневна работна недела. Домаќинот на трибината „What Now“ („Што сега“) на

“Таткото“ на вештачката интелегенција победи, но сега се поставува клучното прашање – дали…

На трилерот чиј епицентар е најпознатата компанија во бизнисот со развој на вештачка интелигенција - OpenAI - се чини дека му дојде крајот, иако никој не би бил изненаден од ново продолжение со сосема неочекуван пресврт. Имено,

Зошто е отпуштен креаторот на “ChatGPT“: Дали вештачката интелегенција е блиску до создавање на…

Замислете битка на највисоките луѓе во компанија вредна повеќе милијарди долари, чија футуристичка технологија може да го спаси или уништи светот. Нејзиниот извршен директор, кој го ужива целото внимание на светските лидери, беше разрешен

ИЛОН МАСК ПРЕДУПРЕДУВА НА ГОЛЕМА ЗАКАНА ЗА ЧОВЕШТВОТО – Ова е поопасно и од нуклеарно оружје…

Илон Маск верува дека вештачката интелигенција на крајот би можела сите да не остави без работа. Милијардерот и технолошки лидер, извршен директор на Tesla и SpaceX, извршен претседател на X (Твитер) и сопственик на новоформираната

“ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА Е РИЗИК ЗА ЧОВЕШТВОТО“ – САД, ЕУ, Велика Британија и Кина потпишаа…

САД, Европската унија, Велика Британија и Кина денес се договорија за текстот на првата меѓународна декларација за вештачка интелигенција (ВИ), во која се наведува дека оваа нова технологија претставува потенцијално „катастрофален“ ризик

ЏО БАЈДЕН НАПРАВИ ПОТЕГ ШТО БИ МОЖЕЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО ИСТОРИСКИТЕ КНИГИ – “Ова е најсилниот збир на…

Џо Бајден сака неговата администрација сè поопширно да користи вештачка интелигенција и да ја држи употребата на комерцијална вештачка интелигенција.  Тоа се двете најважни теми од сеопфатната извршна наредба што Џо Бајден ќе ја потпише

ФОТО | “ЈАС СУМ 52-ГОДИШНА БАБА, НО СЕ УШТЕ ЛИЧАМ НА СТУДЕНТКА!“ – Бизарна исповед на жена…

Оваа гламурозна баба решила да го врати часовникот назад и да изгледа со децении помладо. Имено, моделот за долна облека Џина Стјуарт неделава ги шокираше своите 400.000 следбеници кога сподели видео на кое во прилично

ВИДЕО | “ОВА Е ТАЈНАТА НА МОЈАТА ВЕЧНА МЛАДОСТ!“ – Оваа 52-годишна баба изгледа како…

Оваа гламурозна баба решила да го врати часовникот назад и да изгледа со децении помладо. Имено, моделот за долна облека Џина Стјуарт неделава ги шокираше своите 400.000 следбеници кога сподели видео на кое во прилично тинејџерско издание