Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

влада

Бугарските социјалисти ќе се обидат да состават влада, а за премиер ќе го предложат Асен Василев

Бугарската социјалистичка партија нема да го врати третиот и последен мандат за формирање влада, одлучи Националниот совет на партијата, јави дописникот на МИА од Софија. Извршното тело на бугарските социјалисти со 96 гласа „за“, 15

Бура во Србија – Министерот на полицијата со тешки обвинувања: Странската разузнавачка служба…

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин денес изјави дека „една од најголемите разузнавачки служби во светот, ако не и најголемата“, го информирала дека неговите политички ставови се неприфатливи и дека доколку не ги

Владата на Австрија подготвува укинување на карантин

Владата на Австрија подготвува ново попуштање на епидемиолошките мерки и планира од 1 август да го укине карантинот за заразените со коронавирус. Иако на тоа се спротивставија лекари, но и властите на градот Виена, се подготвува уредба

Влада: Ги осудуваме нецивилизираните напади во Собранието од опозицијата

Владата јавно ги осудува крајно нецивилизираните напади и навредите искажани во Собранието од страна на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кон високи претставници на Европската Унија. -Најостро го осудуваме говорот на омраза којшто деновиве

Стопанската комора има изготвено мерки за надминување на кризата, бара итна средба со Владата и РКЕ

Стопанската комора на Северна Македонија има изготвено мерки за надминување на проблемите на компаниите со струјата, а во понеделник ќе бара итна средба со Владата и со Регулаторната комисија за енергетика. Мерките, како што денеска

Ковачевски ќе се обрати на седницата на која ќе се расправа за Информацијата за предлог…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска ќе се обрати на 81-та седница на Собранието на која ќе се расправа за Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, предложена

Протест против францускиот предлог и вечерва пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Протест пред Владата против францускиот предлог

Пред Владата вечерва се одржува протест против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“ го

Османи: МНР официјално и препорача на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Министерството за надворешни работи официјално и препорача на Владата дека треба да се прифати предлогот на Европската Унија, вклучувајќи го ставот на експертите, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Мислам дека

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

Германската влада планира да ги зајакне артилериските сили на Украина со испраќање дополнителен број хаубици во борбата против Русија, јави ДПА, повикувајќи се на извори во Бундесверот. Берлин е во разговори со Холандија и други