Активен Таг

Германија

Стево Пендаровски на 60. Безбедносна конференција во Минхен

Претседателот Стево Пендаровски од денес ќе учествува на 60. Безбедносна конференција во Минхен, Германија.  Како што информира Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, претседателот на државата предвидено е да учествува на

Воената елита се собра во Минхен, ќе пристигнат 50-тина претседатели на држави и влади: “Има само…

Војните во Украина и Појасот Газа ќе бидат во центарот на дискусиите меѓу светската политичка и воена елита, која викендов се собира на традиционалната безбедносна конференција во Минхен. На годишната конференција, позната како „Давос

Олаф Шолц: “Берлин ќе ја исполни одбранбената цел на НАТО од два отсто. Ова е итно потребно, не…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денес изјави дека одбранбените компании можат да сметаат на неговата Влада дека ќе ги зголеми воените трошоци и ќе ја исполни својата обврска да издвои два отсто од БДП за НАТО. Олаф Шолц вели дека

Страшни сигнали доаѓаат од пет европски земји – бројките не лажат: “Тие го имаат најдобриот…

Последната анкета спроведена меѓу гласачите во Франција предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот најдобар резултат во историјата на претстојните избори за Европскиот парламент. Екстремно десничарскиот Национален

ФОТО | “КОЈ Е КОЈ ?“ – Германскиот канцелар и американски сенатор како близнаци: “Прекрасно е…

По средбата во Вашингтон, германскиот канцелар Олаф Шолц и американскиот сенатор од Делавер, Крис Кунс, објавија селфи со порака дека секој од нив го пронашол својот двојник. Отприлика на иста возраст (60 г. и 65 г.), слична висина

Познат моден бренд ги затвора своите продавници по 60 години работа: Голем германски гигант…

Германскиот моден синџир „Peter Hahn“ ги затвора повеќето продавници четири месеци по барањето за стечај. Според локалните медиуми, компанијата се откажала од повеќето продавници и ќе продолжи да работи само со седиштето во Винтербах и

Германија не го памети ова 60 години: Цените паднаа, а метар квадратен во Минхен чини 8.455 евра!

Падот на цените на недвижностите во Германија е најдрастичен во последните 60 години: во изминатата година становите поевтинија за 8,9 отсто, семејните куќи за 11,3 отсто, додека цената на станбените згради падна за цели 20,1 проценти.

Ларс Клингбеил: “Северна Македонија треба да се приклучи кон ЕУ, клучно е да се фокусираме на растот…

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Ларс Клингбеил, потенцираше дека постои добра соработка меѓу Северна Македонија и Германија. Тој потврди дека ставот на Германија е Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Ентони Блинкен следната недела ќе патува во Албанија

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, следната недела ќе ги посети Албанија и Германија, потврди денеска Стејт Департментот. Како што се наведува, Ентони Блинкен ќе биде во Тирана и Минхен од 14. до 17. февруари. „Секретарот

ДРАМА НА ЛЕТ ЗА ГЕРМАНИЈА – Патник додека умирал му течело крв од носто и устата, патниците…

Германски државјанин загинал вчера во авион на лет од Бангкок за Германија. Во еден момент му се слошило и почнал да кашла крв пред својата сопруга, а потоа се онесвестил и починал. Ужасот во авионот го гледале и други патници кои од