Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Евровизија

Хари Мата Хари од почетокот на кариерата се присети како изгледал со долга коса (фото/видео)

Пејачот Хајрудин Варешановиќ или Хари Мата Хари важи за еден од најпопуларните вокали во Босна и Херцеговина, но и во регионот. Сега се сети на деновите од младоста и фризурата што некои можеби ја заборавиле. Во спомен на неговите

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ДОМАЌИН НА ЕВРОВИЗИЈА 2023: УКРАИНА ЈА ИМА ОВАА УТЕШНА НАГРАДА!

Она за што сите се сомневавме сега е и официјално потврдено: Евровизија ќе се организира во Обединетото Кралство "во име на овогодинешните победници - Украина". Би-Би-Си ќе ја преземе улогата на домаќин на натпреварот, кој ќе се одржи

Победниците на Евровизија ја продадоа освоената статуетка за да набават оружје за украинската армија

Украинскиот бенд Калуш Оркестар, победник на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, го продаде трофејот освоен на аукција за 900.000 долари, а собраните пари беа донирани од членовите на бендот на украинската армија.  Освоениот

Поништени гласовите на овие шест земји на Евровизија: Откриено е што правеле за време на гласањето!

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) го поништи гласањето на жирито на Азербејџан, Грузија, Полска, Романија, Сан Марино и Црна Гора во второто полуфинале на Изборот за песна на Евровизија во Торино , бидејќи утврди дека гласале надвор

Победниците на Евровизија се вратија во својата татковина: Погледнете како Украинците ги пречекаа и…

Членови на украинскиот бенд Kalush Orchestra претходниот ден ја преминаа полско-украинската граница и се вратија во својата татковина односно во Краковец во Лавовската област. Таму тие се сретнаа со обожаватели и украински војници кои

ЗНАЕТЕ ЛИ КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ ЕВРОВИЗИСКИ ГУБИТНИК !? Оваа земја најмногу досега била на дното на…

Популарното музичко натпреварување Евровизија заврши, а еуфоријата се уште се чувствува во воздухот ширум светот. Светските медиуми внимателно следеа што се случува во Торино и се обидуваат да откријат повеќе детали за популарното 

УКРАИНА ЈА УКРАЛА ПЕСНАТА ОД АЦА ЛУКАС?! ДАЛИ Е ВОЗМОЖНО?

Пејачот Аца Лукас се потсети на својата песна од 1998 година откако Украина победи на „Евровизија 2022“. Лукас ја сподели приказната на Милан Радуловиќ Лача, чиј татко ја правел песната на Аца и двајцата истакнаа дека песната многу

ШЕСТ ЗЕМЈИ МАМЕЛЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОВИЗИЈА: БОДОВИТЕ ОД ЖИРИТО ИМ БИЛЕ УКИНАТИ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ САМИ…

Гласовите на жирито по втората генерална проба на втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија 2022 година беа анализирани од ЕБУ, при што беа утврдени одредени неправилности во гласањето на дури шест земји, соопшти

ЗЕЛЕНСКИ ПО ТРИУМФОТ НА ЕВРОСОНГ: „СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ БИДЕМЕ ДОМАЌИНИ, ЗВУКОТ НА ПОБЕДАТА НЕ Е…

Украинскиот Калуш оркестра победи на синоќешното финале на Евровизија во Италија со песната „Стефанија“, благодарение на бранот јавна поддршка што придонесе за емотивната победа, која ја поздрави и претседателот Володимир Зеленски.

ЗАВРШИ ВТОРАТА ПОЛУФИНАЛНА ВЕЧЕР НА ЕВРОВИЗИЈА: Македонија не успеа да се пласира во финалето и…

Заврши втората полуфинална вечер на Евровизија. За жал, прекрасната Андреа не успеа да ја пласира во финалето нашата земја и покрај нејзиниот феноменален настап. Земјите кои се пласираа во финалето на 66. Избор за песна на Евровизија