Активен Таг

Запорожје

“ВАКА ИЗГЛЕДА ПЕКОЛОТ НА ЗЕМЈАТА!“ – Страшни сцени од Запорожје: Еве како руска ракета удри во…

Украинските власти објавија видео-снимка од експлозија на зграда во Запорожје за време на, како што наведуваат, руски ракетен напад. На објавеното видео од безбедносните камери се гледа моментот кога проектилот ја погодил зградата.

Нуклеарната централа Запорожје повторно приклучена на електромрежата

Нуклеарната централа во Запорожје, најголемата централа од овој тип во Европа, попладнево повторно е приклучена на електромрежата соопшти компанијата за пренос на електрична енергија „Укренерго“. Централата во Запорожје во поголемиот

Борел предупредува: “Русија сериозно ја загрози нуклеарната безбедност на Запорожје!“

„Русија сериозно ја загрози нуклеарната безбедност предизвикувајќи испаѓање на украинската нуклеарна централа Запорожје од украинската електромрежа по денешниот напад“, предупреди високиот претставик на европската дипломатија Жозеп Борел.