Активен Таг

Иран

ТРАГЕДИЈА – Најмалку 165 лица се повредени во денешниот земјотрес во Иран

Најмалку 165 лица се повредени во земјотресот кој утрово го погоди Иран. „Како резултат на денешниот земјотрес во градовите Хои и Селмас повредени се 165 лица“, се вели во соопштението на гувернерот на провинцијата Западен Азербејџан.

СТРАТЕШКИ ПАРТНЕРИ – Иранската телевизија објави: Од Русија купуваме борбени авиони Su-35!

Иран постигна договор за купување напредни борбени авиони Su-35 од Русија, објавија во саботата иранските државни медиуми, додавајќи дека тоа ги проширува односите помеѓу двете земји што резултираа со употреба на беспилотни летала од Иран

ЗАСТРАШУВАЧКИ БРОЈКИ – Од ноември до март во иранските училишта отруени се повеќе од 5.000…

Членот на Истражната комисија на иранскиот парламент за случаи со труење, Мохамад Хасан Асфери, изјави дека од 30. ноември 2022 година до 6. март 2023 година во 230 училишта во 25 провинции биле отруени повеќе од 5.000 ученици, главно