Активен Таг

Кремљ

‘СИТЕ ЛУЃЕ НА ПУТИН’ – Итно ги собра најмоќните олигарси, протекуваат детали од…

Претседателот на Русија, Владимир Путин минатата недела поканил некои од најбогатите и најмоќните олигарси во земјата во Москва за да ги повика да го стават патриотизмот пред профитот, бидејќи невидените санкции на Западот го загрозуваат

СИТЕ ПОГЛЕДИ ВПЕРЕНИ ВО КРЕМЉ – Путин и Си упатија јасна порака до светот: “Односите меѓу…

Започна заедничката прес-конференција на претседателот на Русија, Владимир Путин и неговиот гостин, претседателот на Кина, Си Џинпинг. Прес-конференцијата на двајцата претседатели е во тек, а Владимир Путин посочи дека тој и Си Џинпинг

ВИСТИНСКИ ЛУКСУЗ – Путин му подготвува голема гозба на Си: На менито се наоѓаат риби од…

Претседателот на Кина, Си Џинпинг е во државна посета на Русија од 20. до 22. март на покана на рускиот претседател Владимир Путин, а фокусот ќе биде ставен на натамошниот развој на партнерските односи меѓу двете земји. Си Џинпинг слета

“ВОЈНИЦИТЕ ПОЛУДУВААТ ПО НЕА!“ – Омилената пејачка на Кремљ некогаш била бестрашна рокерка, а…

Таа има висок глас и светла насмевка како Вера Лин, но за руските патриоти кои ја поддржуваат војната и политиката на Владимир Путин во Украина, таа е исто толку инспиративна како него, станува збор за Јулија Чичерина. Таа

Сите погледи вперени кон Кремљ: Започна три дневната посета на Си Џинпинг на Русија! Владимир Путин…

Во Кремљ започна средбата помеѓу претседателот на Кина, Си Џинпинг и претседателот на Русија, Владимир Путин. Денеска треба да се одржи неформален ручек на кој државници ќе се занимаваат со актуелните прашања. Официјалните разговори ќе

ДИРЕКТНА НАРЕДБА ОД ПУТИН – Кремљ им порача на функционерите повеќе да не користат Ајфони:…

Администрацијата на претседателот на Русија, Владимир Путин, им порача на официјалните лица во државата да престанат да ги користат мобилните телефони на Apple поради загриженоста дека уредите би можеле да бидат ранливи на западните

ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН – Пригожин најави драстични промени, Захарова ги потврди…

Платеничката приватна руска армија Вагнер би можела да стане организација на „тврдокорната идеолошка елита“ по неколкумесечните интензивни борби во источна Украина.  Во видеото објавено на социјалната мрежа Телеграм во саботата, првиот

НА РАБОТ ПРЕД ТОТАЛЕН ХАОС – Крајно нестабилна состојба во најсиромашната земја во Европа:…

„Ситуацијата во Молдавија е крајно нестабилна“, изјави Ана Ревенко, министерката за внатрешни работи на Молдавија, на прес-конференцијата во Брисел, што ја одржа со европскиот комесар Илва Јохансон.  „Москва, одредени групи и бегалците