Активен Таг

Лука Дончиќ

ВИДЕО | КАКВА МАГИЈА НА ЛУКА ДОНЧИЌ – Тргна на лесен “леј-ап“, а она што го изведе ги остави…

Кошаркарите на Далас Маверикс загубија од Мемфис Гризлис (120:103) и покрај одличната партија на словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ. Лука Дончиќ го заврши натпреварот со 31 поен, шест скока и исто толку асистенции, но тоа не беше

“ТОА Е НАЈДОБРОТО ЧУСТВО НА СВЕТОТ!“ – Лука Дончиќ го “уништи“ Феникс Санс и упати брутална…

Божиќниот НБА маратон го одбележа маестралниот репрезентативец на Словенија - Лука Дончиќ. Во последниот натпревар од празничниот НБА специјал, Далас Мавртикс го совлада Феникс Санс со резултат од 128:114, а натпреварот ја одбележа

ВИДЕО | ШТО ЗБОРУВАА НИКОЛА ЈОКИЌ И ЛУКА ДОНЧИЌ ? Србинот и Словенецот направија шоу во НБА лигата,…

Судирот меѓу Никола Јокиќ и Лука Дончиќ му припадна на Србинот, иако Словенецот имаше многу подобар настап на натпреварот. Денвер Нагетс го совлада Далас Маверикс и покрај 39-те поени на Лука Дончиќ, а пред почетокот на натпреварот

ВИДЕО | ЛУКА ДОНЧИЌ КАЖА НЕШТО ШТО НЕ ТРЕБА, А ПОТОА СТАНА ХИТ – Погледнете ја урнебесната…

Откако одигра фантастичен натпревар и го забележа првиот трипл-дабл сезонава, Лука Дончиќ, ги насмеа сите навивачи. Словенецот веќе во првото полувреме стигна до трипл-дабл учинок против Јута Џез, а не играше во последниот дел од

ФОТО | ЛУКА ДОНЧИЌ СТАНА ТАТКО – Ѕвездата на Далас Маверикс го откри името што го избра за…

Еден од најдобрите кошаркари од овие простори, Словенецот Лука Дончиќ, објави во јавноста дека станал татко со прекрасна фотографија на социјалните мрежи. Во описот на фотографијата објавена на социјалната мрежа Инстаграм, ѕевездата на

ВИДЕО | ЛУКА ДОНЧИЌ ОДИГРА НАТПРЕВАР ЗА ПАМЕТЕЊЕ – Маестралниот Словенец продолжува со…

Кошаркарите на Далас Маверикс го совладаа Лос Анџелес Клиперс благодарение на фантастичната партија на Лука Дончиќ. Далас Маверикс беа подобри од своите ривали со резултат 144:126 и остварија убедлива победа иако само во една четвртина

ВИДЕО | ДОЛГО ЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НЕВЕРОЈАТНАТА ТРОЈКА НА ЛУКА ДОНЧИЌ – Спектакуларниот Словенец…

Во второто коло од новата НБА сезона, кое понуди 11 натпревари, повторно се истакна едно име - Лука Дончиќ.  Во победата на Далас Маверикс над Сан Антонио Спарс (125:120), прекрасниот Словенец постигна 49 поени (16/25 од поле, 9/14

ЛУКА ДОНЧИЌ ДОБИ НЕЗГОДНО ПРАШАЊЕ ОД НОВИНАРИТЕ – Словенецот долго размислуваше, па со својот…

Кошаркарот на Далас Маверикс, Лука Дончиќ, пред почетокот на новата сезона во НБА лигата одговараше на бројни прашања на новинарите, кои во неколку наврати го боцкаа до „коска“. Лука Дончиќ во еден момент беше прашан кој според него е

ВИДЕО | Лука Дончиќ уште еднаш ги освои срцата на Србите: НБА ѕвездата крена три прсти во воздух и…

На социјалните мрежи кружи видео кое ја воодушеви соседна Србија и Србите, а „главна улога“ ја имаше словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ. Имено, на видеото јасно се гледа како ѕвездата на Далас Маверикс се забавува со познатата песна

ФОТО | РЕТКИ СЕ ЛУЃЕТО КАКО ЛУКА ДОНЧИЌ – Кошаркарот има големо срце: Словенецот најави…

Познатиот словенечки кошаркар Лука Дончиќ донесе одлука која го воодушеви целиот регион. Имено, тој преку својата хуманитарна организација ќе им помогне на најзагрозеното население погодено од страшните поплави кои ја погодија