Активен Таг

месечина

НАСА го одложи слетувањето на Месечината, а скептиците ги “запалија“ социјалните мрежи: “Што, не…

Поминаа повеќе од 50 години откако човекот за првпат стапна на Месечината, а уште тогаш почнаа да се шират теории на заговор дека слетувањето било лажно. Додека НАСА го одложува своето долгоочекувано враќање на природниот сателит на

Големо фијаско на американската приватна мисија за освојување на Месечината: “За жал, немаме шанси…

Американскиот лендер кој требаше да слета на месечината Месечината - „Peregrine Mission-1“ - нема да може да слета на Месечината поради истекување гориво, соопшти компанијата Astrobotic Technology, која стои зад мисијата, а која делумно е

ДРАМА ВО ВСЕЛЕНАТА – Американските инженери во надреална трка со времето: “Остануваат само…

Научниците се тркаат со времето за да го спасат првото американско вселенско летало кое ќе се обиде да слета на Месечината по 50 години, откако нивниот тим призна дека е на само неколку часа од неконтролиран пад. Peregrine - чија

НАСА ЈА ИСПРАЌА ПРВАТА ЖЕНА НА МЕСЕЧИНАТА – Мисијата закажана за крајот на годината, а…

НАСА има големи планови да се врати на Месечината до крајот на 2024 година! Враќањето на Месечината вклучува неколку мисии на НАСА. „Мисиите на НАСА ќе ја спуштат првата жена и првиот Афроамериканец на Месечината користејќи

ВО САБОТА НИ ДОАЃА НЕВЕРОЈАТЕН СПЕКТАКЛ НА НЕБОТО – Полна месечина за последен пат овој месец,…

Полна месечина е кога Сонцето и Месечината ќе бидат порамнети на спротивните страни на земјата. Во сабота на 28. октомври точно во 22 часот и 24 минути ќе се појави единаесеттата полна месечина за оваа година. Полна месечина е кога

ВИДЕО | ОТВОРЕНА ВОЈНА ЗА ВСЕЛЕНАТА – Започнува безмилосна битка за бесценетиот ресурс на…

Во срцето на оваа мисија лежи клучната цел: потрагата по мраз и вода во кратерите и пукнатините на јужниот пол на Месечината. Огромното научно значење на ова откритие лежи во неговиот потенцијал да ја претвори Месечината во остварлива

ВИДЕО | ИСТОРИСКИ ДЕН – Индијците успешно слетаа на Месечината! Најнаселената земја во светот…

Јавноста во Индија трескавично го очекуваше слетувањето на Месечината, а медиумите го одбројуваа времето до слетувањето. Се одржаа молитви во храмовите, џамиите и црквите во земјата, при што учениците мавтаа со индиската тробојка додека

ИНДИЈА НА ЧЕКОР ДО ИСПИШУВАЊЕ ИСТОРИЈА – Индијците во транс го чекаат слетувањето на…

Индија ќе го направи својот втор обид да слета на Месечината во среда, мисија која се смета за клучна за истражувањето на Месечината и статусот на земјата како вселенска сила, само неколку дена по падот и дебакалот на сличен руски

НОВ ДЕБАКАЛ НА РУСИЈА – Вселенското летало се урна на Месечината – Русите изгубиле…

Руската вселенска агенција РОСКОСМОС во неделата соопшти дека нејзиниот вселенски брод Луна-25 се урнал на Месечината откако изгубил контрола. Вселенската агенција РОСКОСМОС во саботата соопшти дека се случила „ненормална ситуација“ за

ФОТО | Русите ја ‘освоија’ Украина па тргнаа кон Вселената – Русија го лансираше…

Русија во петокот го лансираше своето прво вселенско летало кое треба да слета на Месечината во последните 47 години, во обид да биде првата светска сила што ќе изврши меко слетување на јужниот пол на Месечината, регион за кој се верува