Активен Таг

Молдавија

ОБЈАВЕНИ ДОКУМЕНТИ ОД ТАЈНИОТ РУСКИ ПЛАН! Оваа земја е следна на мета: Вклучена е и православната…

Руската безбедносна служба креираше таен план за дестабилизација на Молдавија под името „Стратешки цели на Руската Федерација во Република Молдавија“.  Во тајниот план се наведува дека за постигнување на оваа цел ќе бидат искористени

НА РАБОТ ПРЕД ТОТАЛЕН ХАОС – Крајно нестабилна состојба во најсиромашната земја во Европа:…

„Ситуацијата во Молдавија е крајно нестабилна“, изјави Ана Ревенко, министерката за внатрешни работи на Молдавија, на прес-конференцијата во Брисел, што ја одржа со европскиот комесар Илва Јохансон.  „Москва, одредени групи и бегалците

Русите тврдат дека спречиле атентат на лидерот на Придњестровје: “СБУ стои зад се, знаеме како сакаа…

Руската државна медиумска агенција ТАСС објави дека безбедносните служби во самопрогласениот молдавски регион Придњестровје тврдат дека спречиле обид за атентат врз меѓународно непризнатиот лидер Вадим Красноселски. Обиди за атентат на