Активен Таг

нафта

МАШИНЕРИЈАТА НА ПУТИН – Руската нафта сепак тече на Запад со помош на овие две земји: “Тие…

Иако руската нафта официјално треба да биде минато кај западните автомобили, се чини дека тоа не е така. „Имав пријател кој живееше во Њујорк во 1990-тите години и се жалеше дека лебарките влегуваат во неговиот стан низ секоја можна

ГОЛЕМ ПРЕСВРТ ВО САД: Се укинува ембаргото кое можеше да го ‘собори’ големиот Владимир…

Financial time објави информација според која претставници на администрацијата на Џо Бајден се сретнале со најголемите играчи во глобалната трговија со стоки за да ја договорат трговијата со руската нафта да се задржи на соодветно ниво.

Раст на цената на нафтата на светските берзи поради војната во Украина, цената околу 100 долари за…

На лондонскиот пазар во четвртокот, веднаш по рускиот напад на Украина, цената на барел нафта скокна на над 105 долари за барел, првпат по повеќе од седум години, но во петокот падна под тоа психолошки важно ниво. По големите осцилации