Активен Таг

нафта

Поради конфликтот во Појасот Газа, се зголемија цените на нафтата на меѓународните пазари

Цените на нафтата денеска на меѓународните пазари се зголемија над 82 долари поради влошените изгледи за прекин на непријателствата во Појасот Газа. На лондонскиот пазар цената на барелот попладнево беше повисока за 79 центи отколку на

ЦЕНАТА НА НАФТАТА ВО ПОРАСТ, А РАСТЕ И ТЕНЗИЈАТА ПОРАДИ КОНФЛИКТОТ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ – Нападот…

Цените на нафтата пораснаа откако Велика Британија и Соединетите Американски Држави извршија воени напади врз цели во областите во Јемен контролирани од Хути, додека тензиите во Црвеното Море продолжуваат да растат, јавува CNBC.

ДАЛИ СВЕТОТ Е СВЕДОК НА ГОЛЕМА ПРЕСВРТНИЦА !? Договорот што е во сила од 1974 година се распаѓа, а…

Топлиот прием за време на посетата на претседателот на Кина, Си Џинпинг, на Ријад претходно во декември беше симбол на продлабочување на врските помеѓу Кина и Саудиска Арабија. Како еден од најблиските сојузници на САД на Блискиот Исток

“ТОКМУ ОВА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ВОЈНА ВО ЕВРОПА“ – ЕУ подготвува нови санкции, удирајќи по…

Европската унија, наводно, размислува за нова акција за да и наштети на профитабилната руска индустрија за извоз на нафта. Како што објави во средата Financial Times, повикувајќи се на неименувани европски претставници, Данска може да има

ЕВРОПА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ЗИМА СО ДВЕ ВОЈНИ – Ќе се повтори ли сценариото од 1973 година !?

Откако минатата зима Европа се соочи со скапа енергија поради војната во Украина, оваа година конфликтот меѓу Израел и Хамас може дополнително да ги потресе енергетските пазари. Иако пазарите засега се релативно мирни, овој конфликт

ОД НОЌЕСКА НА ПОЛНОЌ НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА – Еве за колку поефтинуваат бензинот и дизелот

Бензините и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, а цената на дизелот се намалува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за

ТИЕ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПОБЕДНИЦИ ОД ВОЈНАТА ВО УКРАИНА – Заштедија речиси три милијарди долари…

Со увоз на евтина руска нафта, Индија заштеди приближно 2,7 милијарди долари во првите девет месеци од оваа година, пресмета медиумската агенција Reuters врз основа на владините податоци. Индија е трет најголем увозник и потрошувач на

ФОТО | Армијата на Израел објави сателитски снимки: “Ова е половина милион литри дизел што Хамас го…

Потполковник Авичај Адрае, портпарол на израелските одбранбени сили (ИДФ), објави сателитска снимка за која тврди дека покажува големо складиште за гориво во Појасот Газа што и припаѓа на палестинската екстремистичка организација Хамас.

ВИДЕО | НБА-ЅВЕЗДА ШОКИРАНА ПОРАДИ ЦЕНАТА НА ГОРИВОТО ВО САД – Заработува 45 милиони долари…

Еден од најдобрите кошаркари на денешницата, Џими Батлер (34 г.) заработи огромна сума на пари во текот на кариерата и ќе продолжи да го прави тоа, бидејќи неговиот договор со Мајами Хит гарантира дека ќе добие 45.183.960 долари во 2023/24

ГОРИВАТА ПОСКАПУВААТ – Еве која ќе биде новата цена на дизелот и обичниот бензин

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар, а дизелот и екстра лесното за денар, од ноќеска на полноќ, со одлуката што ја донесе денеска Регулаторната комисија за енергетика.  Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС - 95 ќе изнесува