Активен Таг

Полска

Доналд Туск на прашањето што ќе се случи ако победи Доналд Трамп испрати јасен одговор: “Сите за…

Нема алтернатива за партнерството меѓу Европа, НАТО и Соединетите Американски Држави за справување со растечките безбедносни ризици, посочи премиерот на Полска, Доналд Туск, во понеделникот, додека расте стравот од повлекување на САД од

Страшни сигнали доаѓаат од пет европски земји – бројките не лажат: “Тие го имаат најдобриот…

Последната анкета спроведена меѓу гласачите во Франција предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот најдобар резултат во историјата на претстојните избори за Европскиот парламент. Екстремно десничарскиот Национален

Истакнат руски пратеник и близок сојузник на Владимир Путин шокираше земја-членка на НАТО и ЕУ: “Да,…

Руски пратеник и близок соработник на претседателот на Русија, Владимир Путин, за време на неодамнешното телевизиско појавување сугерираше дека следната цел на Москва би можела да биде Полска. Руската инвазија на Украина, која започна

“ОВА НЕ Е ПОЛСКА ВЛАДА!“ – Илјадници Полјаци во Варшава демонстрираа против Доналд Туск и…

Неколку илјади поддржувачи на конзервативната опозиција демонстрираат во Полска против левичарската Влада на новиот премиер Доналд Туск. Претежно постарите приврзаници на националистичката конзервативна партија Право и правда (ПиС)

Јенс Столтенберг: “НАТО будно ја следи ситуацијата во Полска!“

„НАТО ја следи ситуацијата во Полска по извештаите дека руска ракета можеби навлегла во воздушниот простор на земјата-членка на Алијансата“, напиша генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на социјалната мрежа Х (Твитер).

АЛАРМ ВО ПОЛСКА – Неидентификуван летечки објект влегол во полскиот воздушен простор:…

Во петокот наутро неидентификуван летечки објект навлезе во воздушниот простор на Полска, земја-членка на НАТО, од правец на границата со Украина, соопшти Оперативната команда на полската Армија, пренесуваат тамошните медиуми. „Од

ЕВРОПСКАТА УНИЈА СЕ СООЧУВА СО МОЖНА ГОЛЕМА ПРЕСВРТНИЦА – Ова се луѓето кои можат да ја спасат…

За Европската унија (ЕУ), 2024 година ќе биде уште една година на многу предизвици. Руската освојувачка војна против Украина продолжува во нејзиното непосредно соседство. Десничарските популисти добиваат сила на континентот, доведувајќи ја

ДОНАЛД ТУСК ОФИЦИЈАЛНО ПРЕМИЕР НА ПОЛСКА – Пред полагањето заклетва порача: “Морате да бидете…

Владата на новиот премиер на Полска, Доналд Туск, во средата положи заклетва, што е последен чекор во трансферот на власта во земјата во која веќе осум години владеат националисти, кои честопати беа во директен судир со Европската унија.

ГОЛЕМОТО ВРАЌАЊЕ НА ДОНАЛД ТУСК – Парламентот одлучи, а Брисел веќе слави: Полска доби нов…

Владата на премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки, ја загуби довербата на гласањето во парламентот во понеделникот, со што заврши владеењето на неговата национал-конзервативна партија по осум години на власт, пишува Euronews. Неколку

ПАДНА ВЛАДАТА НА МАТЕУШ МОРАВЈЕЦКИ ВО ПОЛСКА – Доналд Туск се враќа на политичката сцена

Конзервативната Влада на Матеуш Моравјецки го загуби гласањето за доверба во полскиот парламент, отворајќи го патот за коалицијата предводена од Доналд Туск да ја преземе функцијата во недела и да стави крај на осумгодишното владеење на