Активен Таг

претседателски избори

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ !? Претседателот на Украина вели дека немаат пари, а…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е под голем притисок да одржи избори и покрај тековната војна во неговата земја. Републиканскиот сенатор Линдзи Греам, кој се сретна со претседателот Володимир Зеленски во Киев, ги повика

СЕРГЕЈ ЛАВРОВ СО СЕРИОЗНИ ОБВИНУВАЊА! Првиот човек на руската дипломатија тврди дека Западот…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји отворено покажуваат дека целта им е да ја дестабилизираат Русија пред претседателските избори што ќе се одржат во таа земја во 2024 година, објавија

ФОТО | И МАКЕДОНЦИТЕ СЛАВАТ ЗА ПОБЕДАТА НА ‘СУЛТАНОТ’ – Припадници на турската…

Припадници на турската заедница во земјава вечерва во Скопје ја прославуваат победата на актуелниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој прогласи победа во вториот круг од претседателските избори.  Организирани со возила и

РЕЏЕП ТАИП ЕРДОГАН Е СТАРО-НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ТУРЦИЈА! Симпатизерите на ‘модерниот…

Повеќе од 64 милиони граѓани на Турција со право на глас во вториот круг избраа меѓу актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган, кандидатот на здружената алијанса Кемал Киличдаролу. Останаа да се пребројат уште 2,88 отсто од гласовите. 

ВИДЕО | СЛАВЈЕТО ЗАПОЧНА – ‘Султанот’ прогласи победа! Вистинско лудило во Анкара,…

Државната медиумска агенција Anadolu тврди дека повеќе од 90 отсто од гласачките кутии се веќе отворени (пребројани), а според прелиминарните резултати може да се добие увид каде кој кандидат постигнал подобар успех. Кемал

ВТОР КРУГ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ ВО ТУРЦИЈА – Ќе падне ли ‘модерниот султан’ !? На…

Денес се одржа вториот и одлучувачки круг од претседателските избори во Турција, но се чини дека се е веќе решено. Нема голема тензија и конфликт, па ни медиумите кои најмногу му се наклонети на актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган не

Тензично во Турција – дали поддршката на ‘модерниот султан’ од Синан Оган ќе биде…

Синан Оган е „најпосакуваната невеста“ од минатонеделните историски избори во Турција, сепак, тој се одлучи да му даде поддршка на актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој оваа недела од своите сограѓани бара зелено светло за трет

“Наместо портите на рајот, ги отвара портите на пеколот!“ – конкурентот на…

Кога во неделата пристигнаа првите резултати од турските претседателски избори, нешто се смени кај Кемал Киличдароглу. Мирниот и ладнокрвен кандидат преку ноќ стана повеќе сличен на неговиот главен противкандидат Реџеп Таип Ердоган.

“ТУРЦИЈА ИМА ПОСЕБЕН ОДНОС СО РУСИЈА!“ – Реџеп Таип Ердоган во ексклузивно интервју открива…

„Турција има посебен и растечки однос со рускиот претседател Владимир Путин, и покрај зголемениот притисок врз Анкара да ги поддржи строгите санкции на Западот против Москва“, изјави денес претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во

ВИДЕО | ‘НЕ, ОВА НЕ Е СКРИЕНА КАМЕРА!’ – Поради изборите во Турција се растураат…

Турција две децении не видела избори како овие од претходниот ден. Реџеп Таип Ердоган за прв пат ќе мора да оди во вториот круг од претседателските избори. За две недели противкандидат ќе му биде лидерот на здружената опозиција Кемал