Активен Таг

санкции

КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТОТ НА БОГАТИТЕ РУСИ ? Во Москва се журкаат наголемо, користат Фејсбук и Инстаграм,…

Воената економија им овозможува на дел од руските граѓани да уживаат во вистински хедонизам исто како да е 2021 година, а војната во Украина е во мислите само на неколкумина. Дописникот на The Economist од Москва во опширен извештај ги

НОВ УДАР ПРОТИВ РУСКАТА “ВОЕНА МАШИНЕРИЈА“ – САД со нови санкции против “јастребите“ на…

Соединетите Американски Држави (САД) денес најавија нова серија санкции против руската „воена машинерија“, кога претседателот на Украина, Володимир Зеленски, престојува во Вашингтон, каде бара продолжување на американската помош за

Сега е јасно, Русија избегна сигурен колапс !?

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, во средата им испрати на членките на Советот предлог за дванаесеттиот пакет санкции против Русија. Истиот треба да содржи нови забрани за извоз на,

“ТОКМУ ОВА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ВОЈНА ВО ЕВРОПА“ – ЕУ подготвува нови санкции, удирајќи по…

Европската унија, наводно, размислува за нова акција за да и наштети на профитабилната руска индустрија за извоз на нафта. Како што објави во средата Financial Times, повикувајќи се на неименувани европски претставници, Данска може да има

ТИЕ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПОБЕДНИЦИ ОД ВОЈНАТА ВО УКРАИНА – Заштедија речиси три милијарди долари…

Со увоз на евтина руска нафта, Индија заштеди приближно 2,7 милијарди долари во првите девет месеци од оваа година, пресмета медиумската агенција Reuters врз основа на владините податоци. Индија е трет најголем увозник и потрошувач на

Владимир Путин: “Запад се обиде да ја удри Русија со санкции, но самиот се казни!“

Запад се обиде да ја удри Руската Федерација со санкции, но самиот се казни, порача рускиот претседател Владимир Путин во Москва на состанок за економски прашања, пренесуваат странските медиуми. „Актуелната статистика покажува дека

Дали Кина му заби нож во грб на Владимир Путин !?

Руските државни медиуми објавија дека ограничувањата за извозот на клучните компоненти за беспилотни летала, наметнати од кинеската Влада, го отежнуваат производството на воени беспилотни летала на Москва, што може да ги попречи воените

ЕМБАРГО ЗА РУСИТЕ ВО ЕВРОПА !? Балтичките земји ги затворија границите за возила со руски…

Естонија, Литванија и Летонија ги затворија своите граници за возила регистрирани во Русија, се вели во официјалното соопштение за печатот на Владата во Талин во средата. Во согласност со насоките на Европската комисија, од среда наутро

ВИДЕО | “ОВА НЕМА ДА ГО ПРОСТАМ!“ – Рамзан Кадиров со солзи во очите им се закани на…

Откако мајката на озлогласениот чеченски лидер се најде на списокот на санкции од Соединетите Американски Држави (САД), Рамзан Кадиров упати директни закани во најновото видео објавено на социјалната мрежа Телеграм. Видеото на

НОВАТА ‘ЖЕЛЕЗНА ДАМА’ НА ЕВРОПА МЕТА НА СИЛЕН УДАР ВО ЈАВНОСТА – Бараат оставка, а…

Каја Калас, премиерката на Естонија, се соочи со притисок да поднесе оставка по извештаите дека нејзиниот сопруг има удел во компанија која работи во Русија, пренесува медиумската агенција Reuters. Два големи естонски весници ја повикаа