Активен Таг

Сицилија

ФОТО | БУДЕЊЕТО НА “ЏИНОТ“ – Етна го поцрвене небото: Погледнете ја ерупцијата на најголемиот…

Вулканот Етна еруптираше во неделата, исфрлајќи пепел и лава високо над италијанскиот остров. Ерупцијата произведе фонтана од лава од југоисточниот кратер, а еруптивната активност во голема мера беше покриена со голема облачност. И

ПОЧИНА ПОСЛЕДНИОТ КУМ НА КОЗА НОСТРА – Безмилосниот убиец по 30 години бегство…

Почина италијанскиот мафијашки бос, Матео Месина Денаро, кој беше уапсен во јануари откако помина 30 години во бегство, објави во понеделникот медиумската агенција ANSA, пренесува Reuters. Матео Месина Денаро (61 г.) во

ПОСЛЕДНИОТ КУМ НА СИЦИЛИЈАНСКАТА МАФИЈА Е ВО НЕПОВРАТНА КОМА – Некогаш најбараниот човек во…

Последниот кум на сицилијанската мафија, Матео Месина Денаро, кој беше уапсен во јануари по триесет години поминати во бегство, е во неповратна кома во болница, а докторите одлучиле да престанат да го хранат, објавија во саботата

ФОТО | ОВА Е ВИСТИНСКИ ХОРОР – Хаотични сцени на Сицилија: Мигрантите бегаат во потрага по…

Во прифатниот центар за мигранти во Сицилија, Италија, во понеделникот се случија хаотични сцени кога околу стотина мигранти избегаа од кампот качувајќи ги оградите и пробивајќи ги бариерите, јавуваат тамошните медиуми и додаваат дека

ДРАМА НА СИЦИЛИЈА – Еруптираше највисокиот вулкан во Европа: Итно откажани сите летови од…

Летовите од аеродромот во Катанија се откажани од понеделник наутро поради ерупција на вулканот Етна, соопшти компанијата која управува со аеродромот, пренесуваат светските медиуми. Компанијата Sac извести дека аеродромот ќе биде

ВИДЕО | РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА НА ДРОГА ВО ИТАЛИЈА – Пронајдени 5,3 тони кокаин вреден 850 милиони…

Италијанската финансиска полиција објави рекордна заплена од 5,3 тони кокаин кој бил префрлен од еден на друг брод во близина на брегот на Сицилија. Медиумската агенција Reuters јавува дека проценетата вредност на запленетата дрога е