Активен Таг

Франција

Оваа информација сериозно ги загрижува играчите и навивачите на ПСЖ: “Ова не можевме ниту да го…

Пари Сен Жермен (ПСЖ) во последниот натпревар забележа неочекуван пораз (0:2) од Рен. Горчината станува уште поголема бидејќи Марсеј успешно ја заврши задачата (2:1) и на гостувањето кај Ремс го совлада противникот. Навивачите не се

‘ДА СЕ БИДЕ ИЛИ НЕ’ – Денеска Макрон се соочува со гласање кое може да ја фрли…

Националното собрание на Франција денес одлучува за судбината на Владата на Елизабет Борн, премиерката од партијата „Преродба“ на Макрон, која на крајот од минатата недела, на иницијатива на претседателот одлучи да се повика на член 49/3

ФОТОГАЛЕРИЈА – МАКРОН СЕ СООЧУВА СО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Погледнете го хаосот кој владее на улиците…

Полицијата задолжена за чување на мирот се судри со демонстрантите во петокот вечерта во Париз за време на новиот протест против планот на француската влада да ја зголеми старосната граница за пензионирање. Зголемените тензии кои

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ПАРИЗ !? Франција е пред колапс на демократијата! Влогот никогаш не бил поголем, а…

Франција е на работ на демократски колапс поради непопуларниот предлог за пензиските реформи на претседателот Емануел Макрон. Опозицијата предупредува дека туркањето на реформата без гласање во парламентот е негирање на демократијата и

Британците јавно објавија: “Знаеме која моќна членка на ЕУ ја блокира испораката на оружје во…

Според британскиот весник The Telegraph, Франција е обвинета дека го блокирала планот на Европската унија за зголемување на испораката на оружје и муниција во Украина со барање гранати истото да се произведуваат исклучиво само во рамките

КОНТРАВЕРЗНИОТ ЗАКОН ЈА КРЕНА ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ – Големи нереди во Париз поради реформата на…

Полицијата во Франција уапси 217 лица во четвртокот вечерта за време на протестите во Париз против контроверзната пензиска реформа што беше протуркана во парламентот без конечно гласање во Долниот дом, објавија француските медиуми.

ЕМАНУЕЛ МАКРОН ДОНЕСЕ ОДЛУКА – Претседателот на Франција реши да го протурка контраверзниот…

Претседателот на Франција Емануел Макрон донесе речиси неочекувана одлука - реши без глас да го протурка контроверзниот закон за пензиите, за кој со месеци протестираат граѓаните на Франција, бидејќи очигледно ја нема поддршката од

ЕВРОПА ТРИЕ РАЦЕ – Руската воена индустрија навистина ги чуствува последиците од санкциите:…

Европските земји значително го зголемија увозот на оружје во периодот од 2018 до 2022 година во споредба со претходните пет години, а уделот на Соединетите Американски Држави (САД) во глобалниот извоз исто така нагло се зголеми, објави во

“ОВАА ЗЕМЈА Е ПОДЛОЖЕНА НА СИЛЕН ПРИТИСОК!“ – Макрон загрижен за настаните во Грузија: “Се…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Грузија е под притисок по алармантните случувања неделава - нешто што, според него, Европската унија не може да го игнорира. „Грузија е подложена на многу силен притисок, се

Новата реклама на Луј Витон ја шокираше Украина: “ЛУКСУЗОТ МИРИСА ПОДОБРО КОГА Е НАТОПЕН ВО КРВ“…

Еден од најблиските соработници на Володимир Зеленски ја обвини француската модна куќа Луј Витон дека е „натопена во крв“ по објавувањето на рекламата на која, како што тврди тој, ги има боите на руското знаме и озлогласениот знак „V“,