Активен Таг

Русија

Рускиот тајкун Дерипаска бара да се стави крај на „државниот капитализам“!

Рускиот тајкун Олег Дерипаска денеска рече дека е време да се стави крај на „сиот овој државен капитализам“ и да се сменат политиките, бидејќи економијата на земјата се повлекува од ефектите на западните санкции поради нападот на Москва

Раст на цената на нафтата на светските берзи поради војната во Украина, цената околу 100 долари за…

На лондонскиот пазар во четвртокот, веднаш по рускиот напад на Украина, цената на барел нафта скокна на над 105 долари за барел, првпат по повеќе од седум години, но во петокот падна под тоа психолошки важно ниво. По големите осцилации

Цените на нафтата надминаа 99 долари по руското признавање на Доњецк и Луганск

Цените на нафтата денеска, на почетокот на трговијата на лондонскиот пазар по признавањето од страна на Русија на двата проруски региони во источна Украина, надминаа 99 долари. На почетокот на тргувањето во Лондон, цената на барелот

Забележан најголемиот пад на еропските берзи во изминатите седум месеци

На европските берзи денеска наутро цените на акциите паднаа на најниско ниво во изминатите седум месеци, бидејќи инвеститорите стравуваат од натамошна ескалација на тензиите меѓу Западот и Русија околу Украина. Индексот STOXX 600 на

Велика Британија: Голема е веројатноста Путин за кратко да го нападне и Киев!

„Постои голема веројатност рускиот претседател Владимир Путин да нареди извршување целосна инвазија врз Украина и да го нападне Киев“, изјави денеска британската министерка за надворешни работи Лиз Трас. „Сметаме дека е многу веројатно

Трамп со остри критики кон неговиот наследник Бајден: Овие санкции се ништо во споредба со инвазија…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп минатиот ден жестоко го обвини својот наследник Џо Бајден за лошо управување со украинската криза и излезе со тврдење дека Владимир Путин „никогаш немаше да постапи вака“ доколку тој денес

Европската унија договори пакет санкции против Русија кој ги нарече како „многу болни“!

Министрите за надворешни работи на Европската унија денес постигнаа политички договор за првиот пакет санкции против Русија, кој го најавија како „многу болен за Русија“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и

Володимир Зеленски: Засега не е потребна општа мобилизација на населението во Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека воените резервисти примиле повик, но ја исклучил опцијата за генерална мобилизација откако Русија објави дека ќе испрати војска на истокот на Украина. Зеленски минатиот ден

Ентони Блинкен ја откажа средбата со својот руски колега, Сергеј Лавров!

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен објави дека ја откажал средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, закажана за в четврток. Блинкен на заедничката прес-конференција со украинскиот колега Дмитриј Кулеб