Активен Таг

Русија

“Русите ги користат сателитите на Илон Маск на линијата на фронтот, се знае и како ги добиваат!“…

Руските сили добиваат пристап до сателитите „Starlink“ илегално преку трети земји и сè почесто ги користат на бојното поле, соопшти во понеделникот за медиумската агенција Reuters портпаролот на украинската воена разузнавачка служба, без

Европа се подготвува за застрашувачко сценарио: Најголемата закана наскоро би можела да стане…

Белата куќа ги отфрли коментарите на Доналд Трамп дека ќе ја охрабри Русија да ги нападне сојузниците во НАТО кои не ги исполнуваат своите финансиски обврски како „страшни и непромислени“. На предизборниот митинг во Јужна Каролина во

12 лаги на Владимир Путин разоткриени со само една објава: Погледнете што се излажа во интервјуто со…

Поранешниот руски олигарх, некогаш најбогатиот човек во Русија и близок соработник на Владимир Путин, а сега негов критичар во прогонство, Михаил Ходорковски, на социјалната мрежа Х (Твитер) објави објаснувања за сите лаги кои

ДАЛИ НЕКОЈ ВООПШТО МОЖЕ ДА МУ СЕ СПРОТИСТАВИ НА ВЛАДИМИР ПУТИН ? Кои се противниците кои на изборите…

Четворица кандидати ќе учествуваат на изборите за претседател на Русија во март, соопшти оваа недела претседателката на руската Централна изборна комисија (ЦИК), Ела Памфилова. Таа вели дека ЦИК официјално го регистрирала независниот

Телефонски разговор Володимир Зеленски – Емануел Макрон: “Франција е решена да ја обезбеди…

Претседателот на Украина и на Франција, Володимир Зеленски и Емануел Макрон во денешниот телефонски разговор ја истакнаа „потребата на Киев“ за оружје и муниција. „Потребите на Украина вклучуваат беспилотни летала, артилерија и

ВИДЕО | Гнев во Кремљ по интервјуто со Такер Карлсон: “Ја пропуштивме шансата со тој корисен…

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, на својот профил на социјалната мрежа Х (Твитер) објави дека упатените во Кремљ објавиле дека на Владимир Путин не му се допаднало интервјуто со американскиот

Поранешниот претседател на Русија зборуваше за новиот врховен командант на украинската Армија: “Ми…

Високиот руски безбедносен функционер, Дмитриј Медведев, во петокот кажа дека новиот врховен командант на вооружените сили на Украина, роден во Русија, Олександр Сирски, е предавник, а Кремљ вели дека неговото назначување нема да го

ВИДЕО | “ПОСЕБНО ВНИМАВАЈТЕ НА ОВОЈ МОМЕНТ!“ – Експерт за говор на телото го анализираше…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, разговараше со американскиот новинар Такер Карлсон, што воедно е и негово прво интервју за некој западен медиум, во овој случај независен новинар, откако Русија ја започна инвазијата на Украина.

Нова “бомба-вест“ од Русија: Такер Карлсон пред интервјуто со Владимир Путин се сретнал и со човекот…

Американскиот новинар Такер Карлсон, наводно, се сретнал со поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден и Тара Рид, која го обвинува актуелниот претседател на САД, Џо Бајден, за малтретирање (сексуално вознемирување), за време на

ВИДЕО | Такер Карлсон сепак си замина од Кремљ без одговор на овие три важни прашања: Американскиот…

Разговорот меѓу претседателот на Русија, Владимир Путин и американскиот новинар Такер Карлсон, беше следен низ целиот свет и од неговото објавување е анализиран од водечките светски медиуми. Интервјуто го погледнале повеќе од 100