X накратко ја суспендира сметката на вдовицата на Алексеј Навални, социјалната мрежа соопшти дека тоа е системска грешка

Сметката на Јулија Навалнаја на X – порано Твитер – беше накратко суспендирана еден ден откако таа ја искористи платформата за да вети дека ќе ја продолжи кампањата на нејзиниот сопруг.

Како што пренесува Би-Би-Си, таа во понеделникот објави видео во кое ветува дека ќе се бори за „слободна Русија“, неколку дена откако беше потврдена смртта на Алексеј Навални во руски затвор.

Во вторникот попладне, нејзиниот профил накратко беше недостапен за корисниците. Икс во соопштение вели дека бил блокиран „по грешка“ поради „грешка“ во системот, пренесува Телеграфи.

Објавата на официјалната безбедносна сметка на страницата гласеше: „Механизмот за заштита од манипулации и спам на нашата платформа погрешно го означи @yulia_navalnaya дека ги прекршува нашите правила“.

„Ја реактивиравме сметката веднаш штом бевме информирани за грешката и ќе ја ажурираме заштитата“, се додава.

Навалнаја, која генерално се држеше низок профил за време на кампањата на нејзиниот покоен сопруг, во понеделникот креираше X профил.

Во видео пораката објавена истиот ден, Навалнаја ги обвини руските власти дека чекаат трагите од смртоносниот нервен агенс Новичок да исчезнат од телото на нејзиниот сопруг пред да му го даде на неговото семејство. Кремљ соопшти дека обвинението е неосновано и дека истрагата за неговата смрт е во тек.

Нејзиниот профил собра повеќе од 100.000 следбеници откако е создаден. Според упатствата на X, сметките може да бидат суспендирани поради навредливо објавување или ако безбедноста на сметката е загрозена.