ВИДЕО: Илјадници луѓе на улиците на поранешната советска република, имаше и конфликт со полицијата

0

Илјадници луѓе во неделата излегоа на улиците во поранешната советска република Молдавија за да протестираат против проевропската влада и високите цени на бензинот.

Неколку медиуми во Кишињев, главниот град на Молдавија, објавија судири со полицијата на протестите против проевропската влада и високите цени на бензинот. Според полицијата, уапсени се повеќе од 50 лица.

Учесниците на протестот побараа владата да ги плати сметките за гас „за зимските месеци“ , рече Марина Таубер, потпретседател на опозициската партија Шор.

Демонстрантите, исто така, предупредија да не се дозволи војната од соседна Украина да се прошири во Молдавија. „Ние сме народот“, извикуваа тие. Тие ја обвинија владата поддржана од Западот дека нема план за борба против растечката сиромаштија.

Претседателката Маја Санду ја обвини Русија за дестабилизирање на политичката ситуација во Молдавија со цел да се изврши државен удар. Санду, поддржана од Европската унија и САД, ја одврати Молдавија од Русија, од чии испораки на гас земјата зависи.

Многу Молдавци се жалат дека гасот, кој некогаш беше достапен, сега чини трипати поскап бидејќи се купува преку посредници и е многу скап.

Како соседна држава на Украина и членката на ЕУ Романија, Молдавија, сиромашна земјоделска земја, историски е растргната меѓу Западот и Русија.

Рускиот јазик сè уште се користи во секојдневниот живот дури и 30 години по падот на Советскиот Сојуз. Постојат бројни медиуми на руски јазик и Русија сè уште одржува воена контрола врз отцепениот регион Придњестровје.