ДАЛИ ИМАШ НАМЕРА ДА ГО УБИЕШ ЗЕЛЕНСКИ? Му постави на Путин прашање кое ја замрзнува крвта, а ова е ОДГОВОРОТ што го доби!

0

Нафтали Бенет разговараше со Владимир Путин на почетокот на 2022 година.

Поранешниот израелски премиер Нафтали Бенет, кој на почетокот на 2022 година беше посредник меѓу раководството на Русија и Украина, во интервју за израелскиот „Канал 12“ изјави дека рускиот лидер Владимир Путин го испратил во Украина на почетокот на војна и го увери дека нема да му се заканува на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Ова беше прво интервју на Бенет откако се повлече од политиката во летото 2022 година. Сеќавајќи се на своето патување во Москва на 5 март 2022 година, каде што имаше средба со Путин во Кремљ, Бенет раскажа како продолжил разговорот за судбината на Зеленски.

„Знаев дека на Зеленски му се закануваа. Тој се криеше во некој вид бункер за кој никој не знаеше. Но, во одреден момент, по три или четири часа од почетокот на средбата, прашав: „Кажете ми, дали имате намера да го убијете?“ Тој одговори: „Нема да го убијам Зеленски“. И тогаш му реков: „Сакам потврда, дајте ми збор дека нема да го убиете Зеленски. Тој одговори: „Нема да го убијам Зеленски“, ја даде Бенет својата верзија за содржината на разговорот со Путин.

По средбата во Кремљ, поранешниот премиер му телефонирал на Зеленски на пат кон аеродромот и го уверил дека не е во животна опасност. Веднаш потоа, истакна Бенет, украинскиот претседател „се врати во својата канцеларија и сними видео од неговиот кабинет“ во кое објави дека не се плаши од ништо.

Според израелскиот политичар, во тој момент рускиот лидер направил голема отстапка.

„И таа сабота Зеленски направи многу голема отстапка… Одби да влезе во НАТО. Тоа беа огромни отстапки од двете страни“, смета поранешниот премиер.

Бенет исто така истакна дека украинскиот претседател побарал од него да се обрати до руското раководство по почетокот на специјалната операција, од негова страна тоа било „молба за помош“.

„Зеленски ми се јави и ме замоли да контактирам со Путин. Имам сè снимено… Му беше многу тешко. Не заборавајте, во тој момент беше сигурен дека деновите му се избројани, дека имале намера да го убијат”. изјави поранешниот шеф на владата.

Во исто време, тој додаде дека „целосно ги координирал сите свои акции“ со лидерите на САД, Велика Британија, Германија и Франција.