За време на апсењето, жена му го украла пиштолот на полицаецот: Куршуми летале на сите страни, пукала и во случајни минувачи, невидена драма на пазар (ВИДЕО)

За време на апсењето, жената му го грабнала пиштолот на полицаецот, а потоа застрелала три лица на пазарот во Чиле!

На видеото од инцидентот, кој се случи во понеделникот, се гледа како полицаецот ја држи жената за рацете зад грб додека ја води до полициско комбе. Меѓутоа, пред да биде фрлена во комбето, таа успеала да посегне зад неа и да извади револвер од футролата на полицаецот кој ја држел. Жената потоа успеала да испука неколку куршуми, што предизвикало паника кај минувачите.

Додека двајцата шокирани полицајци се обидуваа да го оттргнат огненото оружје од нејзината рачка, таа некако успеа да се сврти и потоа да испука уште неколку истрели во толпата.

Куршуми летале на сите страни, биле погодени три лица, меѓу кои полицаец и случаен минувач кој случајно го снимал инцидентот. Случајниот минувач е пренесен во болница со сериозни повреди, но е во стабилна состојба, пишува националниот весник La Nacion, а пренесува Би-би-си.

Жената била придушена и подоцна видена на друго видео во полициско комбе. На видеата, според локалните медиуми, изгледа како да се смешка.

Насилството избувна кога чилеанските власти најавија нови безбедносни мерки на големопродажниот пазар во Ло Валедор, наменети за сузбивање на локалниот криминал.