Зошто Шпанија е меѓу ретките европски земји кои изразија солидарност со Палестинците?

Во петок, стотици луѓе во Герника, која благодарение на ремек-делото на Пабло Пикасо стана меѓународен симбол на ужасите на војната, ќе формираат човечки мозаик, облечен во црвено, црно, бело и зелено, на кој ќе биде истакнато палестинското знаме. Шпанија, долгогодишен поддржувач на Палестина во тековниот конфликт, неодамна го вознемири Израел со осудата на операцијата во Газа. Постојат голем број причини зошто Шпанија е една од ретките европски земји кои остро го критикуваа Израел, пишува Ал Џезира.

Герника беше бомбардирана од нацистичката легија Кондор за време на Шпанската граѓанска војна, убивајќи десетици беспомошни цивили додека Германија ги поддржуваше националистичките сили на генералот Франциско Франко.

Големата слика на Пикасо, именувана по градот, прикажува екстремно страдање, вклучувајќи слика на расплакана мајка која го држи своето безживотно дете.

Таа сцена од сликата ќе биде претставена на протестите во петок, изјави Игор Отксоа, портпарол на организацијата Герника.

„ Отсекогаш сме чувствувале симпатии за Палестинците бидејќи страдавме под диктатурата и поминавме низ долг конфликт со шпанската држава и групите за независност овде “, изјави Отксоа за Ал Џезира .

Симболичниот гест е во согласност со историската поддршка на Шпанија за палестинските права, но доаѓа во тензично време, бидејќи Мадрид води неколку западни земји кои се повеќе го критикуваат Израел.

Најмалку 15.900 Палестинци се убиени за помалку од два месеци од последната епизода на израелско-палестинскиот конфликт, кој ескалира кога Хамас, групата што владее со Газа, го нападна јужниот дел на Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе и зеде повеќе од 200 заложници.

Израел вели дека неговата воена акција во густо населениот појас е дизајнирана да го уништи Хамас, кој САД, Обединетото Кралство и Европската унија го сметаат за „терористичка“ организација.

Палестинските здравствени власти во понеделникот соопштија дека околу 70 отсто од жртвите се жени и деца.

Минатата недела, додека сликите на деца жртви и бомбардирани згради ги преплавија социјалните мрежи, шпанскиот премиер Педро Санчез рече: „ Со оглед на снимките што ги гледаме и зголемениот број деца кои умираат, сериозно се сомневам дека [Израел] го почитува меѓународното хуманитарно право “.

„ Она што го гледаме во Газа не е прифатливо “, додаде тој.

Зборовите на Санчез предизвикаа брз одговор од Израел, кој го прекори шпанскиот амбасадор во Ерусалим и го повлече својот дипломат од Мадрид.

Шпанскиот лидер, кој исто така го осуди Хамас за неговиот напад, е највисокиот и најпознат европски функционер кој го осуди Израел, на кој им се приклучија само политичарите во Ирска и Белгија.

Во меѓувреме, градовите низ Шпанија одржаа маршеви за поддршка на палестинскиот народ.

Хосу де Мигел, професор по уставно право на Универзитетот во Кантабрија, ја опиша Шпанија како „социолошки, пропалестинска земја“.

Санчез ја предводи малцинската левичарска влада која ги вклучува екстремно левичарските партии Сумар и Подемос, кои отворено ги поддржуваат Палестинците.

Санчез рече дека Шпанија ќе биде подготвена да ја признае независната палестинска држава. Тоа не е ставот на Европската унија, затоа зазеде еднострана позиција “, изјави Де Мигел за Ал Џезира.

„ Шпанската [коалициска] влада е составена од партии кои ја поддржуваат палестинската кауза, а не Израел. Друг фактор е тоа што во Шпанија левицата покажува повеќе од десницата “, додаде тој.

Историјата на Шпанија со арапскиот свет

Некои аналитичари веруваат дека солидарноста на Шпанија со палестинските каузи можеби е вкоренета во нејзината сопствена историја.

Шпанија има само мала еврејска заедница од околу 50.000 луѓе. За споредба, заедницата во Франција, дом на најголемото европско еврејско малцинство, брои околу 500.000.

Во 1492 година, со декретот од Алхамбра, католичките монарси го протерале еврејското население. Во 2015 година, повеќе од 500 години подоцна, Шпанија им понуди извинување на Евреите со доделување државјанство на сефардските Евреи ширум светот.

За време на владеењето на генералот Франко, фашистичка Шпанија, изолирана од Запад, била поврзана со арапските држави. Дипломатските односи со Израел започнаа дури во 1986 година – 11 години по смртта на диктаторот.

„ Иако има контроверзии околу тоа дали Франко бил антисемитски или не, за време на диктатурата Шпанија никогаш не ја признала државата Израел и имала добри контакти со арапските земји “, рече Игнасио Молина, експерт за шпанските надворешни работи на Автономниот универзитет во Мадрид.

За време на транзицијата кон демократија, помеѓу 1976 и 1982 година, центристичките влади никогаш не го признаа Израел. Тоа се случи само во 1986 година со социјалистичка влада како услов за влез на Шпанија во Европската унија “, објасни тој.

Во 2014 година, шпанскиот парламент одобри симболичен предлог за признавање на палестинска држава.

„ Има традиција и кај левицата и кај десницата да се сочувствува со Палестина, иако десницата го поддржува Израел “, рече тој.

Во ноември, филмскиот режисер добитник на Оскар Педро Алмодовар беше меѓу 350 филмски работници, актери, пејачи и други културни личности кои потпишаа манифест со кој се осудуваат „криминалните терористички акции на Хамас“, но предупредувајќи дека нападите на групата „не можат да се искористат за оправдување на геноцидот што Израел практикува против палестинскиот народ“.

Десничарските партии и малата еврејска заедница во Шпанија го осудија писмото и го критикуваа Санчез.

„ Позицијата на шпанската влада е усогласена со Хамас. Го осудува тероризмот на Хамас и потоа ги прифаќа лагите на Хамас како да е одговорна влада која се грижи за својот народ “, изјави за Ал Џезира рабинот Марио Стофенмахер, кој ги претставува еврејските заедници во Шпанија.

Тој рече дека шпанското општество стана многу поларизирано.

„ Носам нараквици со симболите на Израел, Шпанија и Украина на мојот зглоб, но луѓето силно ме критикуваа за израелската нараквица “, рече Стофенмахер.

Алберто Нуњез Фејо, лидер на опозициската конзервативна Народна партија, се приклучи на крајнодесничарската партија Вокс во обвинувањето на Санчез дека ја посрамотил Шпанија во странство.

Истражувањето објавено во ноември од агенцијата Електоманија покажа дека 53,3 отсто од Шпанците веруваат дека нивната земја треба да преземе поактивна улога во обидот да се реши израелско-палестинската војна, додека 27,8 отсто рекле дека Мадрид треба да се држи подалеку од конфликтот. Околу 17 отсто не биле сигурни.

Претходната анкета во октомври, исто така, откри поделби.

Според анкетата за DYM, околу 21 отсто се за Израел, додека 24,3 отсто ја поддржале Палестина. Но, 43 отсто немаат мислење за Израел, а 47,6 отсто го чувствуваат истото за Палестина.

„ Оценувањето на перформансите на владата кон Израел или Хамас има тешка идеолошка и партиска пристрасност; поддршка и добар рејтинг од гласачите од левата страна, лош од оние од десната страна “, изјави за Ал Џезира Хозе Пабло Ферандиз, од компанијата Ипсос Шпанија.

Кристина Лопез, директор за односи со јавноста од Валенсија, смета дека геополитиката станала дел од внатрешните работи во Шпанија.

„ Како и повеќето, ако не и сите аспекти на животот во Шпанија, постои внатрешен политички контекст зад тоа, а прашањето за конфликтот во Израел и Палестина не се разликува “, рече таа.

„ Последните изјави на Санчез испраќаат порака до неговите коалициски партнери, баскиските и каталонските националисти, на чија поддршка се потпираат властите “, додаде таа.

Неубедливите избори во Шпанија во јули значеа дека Санчез беше принуден да побара поддршка од партиите за независност во Баскија и Каталонија за да формира малцинска левичарска коалициска влада. Национализмот во Баскија и Каталонија значеше дека некои луѓе во овие региони се повеќе сочувствителни кон Палестинците, бидејќи тие се идентификуваат со нивната позиција во однос на нивните моќни соседи.

„ Некои луѓе во Баскија, од каде што сум јас, се поистоветуваат со Палестинците “, рече Иксасо Домингез Де Олазабал, службеник за застапување на ЕУ во 7амлех-арапскиот центар за унапредување на социјалните медиуми, тинк-тенк со седиште во Мадрид.

„ За нив Шпанија е Израел, а луѓето во Баскија или Каталонија се како Палестинци. Но, повторно за (поранешниот каталонски лидер) Карлес Пуџдемон, искуството на Каталонија е како Израел кога новата држава беше основана во 1948 година “, објасни тој.

Таа смета дека политичкиот однос на Шпанија кон Израел е како меч со две острици.

Од една страна, Шпанија ги осудува акциите на Израел, но двете земји одржуваат комерцијални врски. Израел и Шпанија купуваат и продаваат оружје едни од други “, рече таа.