КАФЕ ИЛИ газирани сокови: Конечно е решена вечната дилема што е помалку штетно, нема да верувате кој победи

Луѓето кои ги консумираат овие пијалоци се повеќе се во конфликт околу тоа што е полошо!

Кога станува збор за избор помеѓу кафе и газиран пијалок, на интернет има многу информации за нивната потенцијална штета на човечкото тело. Но, дали некогаш сте се запрашале која од овие две опции може да биде помалку штетна или дали е воопшто штетна?

Кафето, за разлика од газираните сокови, често се споменува како  пијалок кој може да донесе одредени здравствени придобивки , под услов да се консумира умерено . Истражувањата покажаа дека умереното консумирање кафе може да го намали ризикот од одредени болести. 

Препорачаната дневна доза на кафе варира во истражувањето, но обично се движи помеѓу две и четири шолји кафе , односно од 200 до 400 mg кофеин дневно . Сепак, експертите истакнуваат дека е важно да се прилагоди внесот на кофеин според индивидуалните потреби и чувствителноста на организмот.

Прекумерната потрошувачка на кофеин може да предизвика несакани ефекти како што се несоница, анксиозност, дигестивни проблеми и зголемен крвен притисок . Дополнително, ако додадете шеќер, млеко или други засладувачи во вашето кафе, тоа може да го зголеми внесот на калории и негативно да влијае на вашето здравје.

Кога станува збор за газираните сокови , тешко е да се открие нивното позитивно влијание врз човечкото тело. Овие пијалоци обично содржат високо ниво на шеќер, вештачки засладувачи и адитиви.

Прекумерното консумирање сода е поврзано со зголемен ризик од дебелина, проблеми со шеќерот во крвта и други здравствени проблеми. Исто така, високата содржина на шеќер и киселоста во газираните сокови може да има негативно влијание врз здравјето на забите.

Накратко, умереното консумирање кафе може да донесе некои потенцијални здравствени придобивки , додека прекумерното консумирање газирано кафе може да биде штетно поради неговата висока содржина на шеќер и адитиви.