Ме третираше како идиот и ми рече дека повеќе не сум привлечана: Го убила сопругот со бормашина, злосторство кое ја шокираше Србија (ФОТО)

0

Мојот сопруг ме третираше како идиот и целосно ме запостави. Еднаш ме излажа дека го киднапирала жена во Јужен Судан и дека поради тоа не можел да се врати дома три месеци. Не сакав да го убијам, само да му се заканам – изјави пред точно 10 години Сабин М.(30), државјанка на Брегот на Слоновата Коска, која на 29 јануари 2013 година го уби својот сопруг Бранко (39), пилот во Обединетите нации.

За делото таа беше осудена на 11 години затвор, но таа казна беше намалена, па излезе од затвор во јуни 2022 година.

За потсетување, телото го открила бебиситерка која ги чувала нивните две деца.

Утврдено е дека Сабин до смрт го претепала Бранко со бормашина со удари по главата. Со првостепената пресуда на Вишиот суд таа е осудена на 15 години затвор, но Апелација ја намали казната за четири години.

На почетокот на судењето во Вишиот суд во Белград, Сабин повеќе од еден час зборуваше за тоа што му претходело на страшното злосторство. Рекла дека повеќе не може да ги трпи неговите лаги, навреди и малтретирање, па зграпчила бормашина и го усмртила мажот со кој била во брак пет години.

– Сè тргна надолу кога се роди нашиот втор син. Тогаш тој почна да ме тепа. Ми кажа дека сум му одвратна и дека повеќе не го привлекувам. Една година не спиевме заедно, иако го молев. Сè помалку доаѓаше дома, а мене ми беше се потешко да имам некаков контакт со него. Таа вечер се обидов да го решам нашиот проблем со разговор, но тој рече дека „не му е гајле“ и продолжи да гледа телевизија – опишала Сабин.

Целосно обесхрабрена од неговиот однос, како што изјавила, испила две големи чаши вино, што и’ дало сила да возврати на неговите навреди. Бранко потоа ја фатил за коса, ја соборил на креветот и се обидел да ја задуши со перница.

– Успеав да избегам во друга просторија и таму ја видов бормашината… Ја извадив од очај и тргнав кон него сакајќи да го удрим по рака. Во меѓувреме легна и не бев ни свесна дека го удрив во глава. Се обидов да го спасам, но веќе беше доцна. Го довршив шишето вино и ги зедов првите апчиња што ми дојдоа при рака. Сакав да се убијам. Отидов во детската соба за последен пат да ги видам децата и таму се онесвестив – раскажала обвинетата плачејќи.

Адвокатот на обвинителството ја праша зошто Бранко е пронајден со штипка на носот и крпа во устата, но тоа прашање толку ја потресе Сабина што доживеа вистински нервен слом во судницата!

Пред тоа, таа набрзина го погледна албумот со слики од неговото тело, падна на колена и целосно откачи од напади на хистерија и плачење.

Сабина од минатата година е самохрана жена.