Неделава во светот: Невидено страдање во Газа, потресениот Блиски исток и кревање раце за помош на Украина

Хутите му објавија војна на Израел, Хезболах продолжи со борбите на јужната граница на Либија, Европа беше погодена од силна бура, а Непал се соочи со земјотрес

Во неделата зад нас (30 октомври – 5 ноември) светот беше сведок на масакрот во Појасот Газа, се стравуваше дека конфликтот меѓу Израел и Хамас ќе се претвори во регионален, а Украина залудно чекаше нова помош од Америка . Хутите му објавија војна на Израел, Хезболах продолжи со борбите на јужната граница на Либија, Европа беше погодена од силна бура, а Непал се соочи со земјотрес.

Невидено страдање во Појасот Газа

Бруталните напади на Израел врз Појасот Газа продолжија и со себе понесоа голем број цивилни жртви. За помалку од еден месец конфликт, речиси 10.000 луѓе загинаа, вклучително и речиси 4.000 деца , но Израел не покажува знаци дека сака да престане, како што беше потврдено од изјавите на министерот за надворешни работи Јоав Галант и премиерот Бенјамин Нетанјаху .

 

Додека израелските оклопни возила почнаа да влегуваат во Газа во понеделникот, отсекувајќи го главниот пат што ги поврзува југот и центарот на Појасот со градот Газа, Хамас објави видео од жените што ги држи како заложници кои ги критикуваа потезите на Нетанјаху и побараа нивно ослободување.

Објавени се податоци дека повеќе деца загинале во Газа за три недели отколку во последните четири години во конфликти ширум светот, Израелците го срамнија домот на друг човек од Хамас и го нападнаа бегалскиот камп Џебалија , тврдејќи дека цел биле командантот на милитанти.

Колкава е слободата на говорот на Запад покажува фактот што британски пратеник беше отпуштен поради барањето прекин на огнот во Газа , додека, од друга страна, високиот комесар на Обединетите нации за човекови права, Крег Мокибер, поднесе оставка . во знак на протест поради справувањето со ситуацијата од страна на организацијата во Газа , велејќи дека „геноцид се одвива пред нашите очи“. Недолго потоа, тој истакна дека нема да биде тешко да се докаже геноцидната намера на Израел , додека американскиот сенатор отиде дотаму што го оправда убивањето цивили извршено од Израел .

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел за „злосторства против човештвото“ во Појасот Газа и откри дека ги прекинал сите контакти со Бенјамин Нетанјаху , израелската влада дала предлог според кој 2,3 милиони Палестинци од Газа треба да се преселат во Синајскиот Полуостров и американскиот потпретседател Камала Харис изјавија дека на секој Палестинец во Газа кој е евакуиран од таа енклава поради војната со Хамас ќе му биде дозволено да се врати.

Лекарите во Газа беа во агонија поради недостаток на гориво што ги спречи да лекуваат ранети деца, ужасните сцени од болниците во Газа го обиколија светот, додека Израел финансираше страшна реклама за убиените деца на YouTube .

Во четвртокот, израелската армија објави дека целосно ја опколила Газа , Русија испрати хуманитарна помош во изолираната енклава, а Израел изврши ужасни напади врз болница и автопат .

Тензии во регионот

Шиитските бунтовници во Јемен, познати како движењето Ансар Алах или Хути, во средата ја објавија својата намера да започнат војна против Израел .

Парламентот на Алжир одржа гласање што му даде на претседателот Абделмаџид Тебун овластување да започне воени операции против Израел , во петокот целиот свет загрижено го слушаше обраќањето на лидерот на Хезболах Хасан Насрала и кој точно е тој и како дојде на чело на либанците паравоена група .

Русија и Украина

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека Украина изгубила 90.000 војници во последните пет месеци , словачкиот премиер Роберт Фицо тврди дека поддршката на ЕУ за Украина опаѓа, а Америка се бори да обезбеди доволно средства за Киев .

 

Руските шегобијци Владимир Кузњецов (познат како Вован) и Алексеј Столјаров (познат како Лексус), кои станаа познати по својата вештина во извлекување доверливи информации од водечките политичари ширум светот, го измамија и италијанскиот премиер Џорџо Мелони , додека рускиот претседател Владимир Путин истакна дека Западот се казни со санкции, за во четврток да потпише закон со кој Русија се повлекува од еден од нуклеарните договори .

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, предупреди дека дејствијата на Полска може да доведат до директна конфронтација со Русија и Белорусија и „да ја започне третата светска војна“, унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека ЕУ не се надева на пораз. на Русија, а се појавија и информации дека САД и Европската унија тајно преговараат со Киев за иницирање мировни договори .

Земјотрес во Непал

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Непал во петокот вечерта, а набргу откако се појавија видеа од извлекување луѓе од под урнатините , бројот на загинати, според последните информации, ќе достигне 150 .

 

Бурата „Киран“ во четвртокот пристигна во Велика Британија, а потоа се прошири во Западна  и Северна Европа, каде што уби најмалку 10 луѓе . Поради силниот ветер што дувал предизвикан од невремето во Австрија, се урна авион кој полетал од Хрватска , а во несреќата загинале четири лица, додека други патнички авиони биле снимени додека тешко слетуваат .