ОВА Е ТАЈНАТА НА УСПЕХОТ НА НОВАК ЃОКОВИЌ! Две намирници му даваат неверојатна моќ и енергија, а можете да ги купите во секоја продавница!

Новак Ѓоковиќ има 36 години, руши рекорди како од шега и нема намера да запре.

Србинот оваа година го освои Ролан Гарос, а тоа му беше рекорден 23. Грен слем трофеј во кариерата и ќе се обиде да ја продолжи серијата на Вимблдон. Која е неговата тајна ? Одговорот лежи во двете намирници кои најчесто ги конзумира за време на натпреварите и кои можете да ги купите во која било самопослуга. Тоа се урми и банани.

Новак Ѓоковиќ неодамна направи емисија со српските новинари кога даде урнебесен одговор на прашањето за неговиот стручен штаб и Горан Иванишевиќ. „Банани, урми и вода. Навистина не разбирам, секој натпревар е ист. Ајде да се договориме, тие уште не разбираат. Ми носат јаболко. Какво јаболко, човече. Потоа најдам круша, па ми носат магнети, секакви работи“, кажа тогаш Србинот.

Српскиот ас сето тоа го користи за да ја подигне енергијата во текот на натпреварот и да добие дополнителна сила за големи напори. Колку е важна грижата за телото се виде во полуфиналето на турнирот во Париз, кога телото на Карлос Алкараз почна да грче поради сето тоа.

урми

Урмите имаат огромни здравствени придобивки. Освен со витамини и минерали, тие се богати со антиоксиданси и се од големо значење за варењето, како и за срцето и мозокот. Покрај тоа, тие го подигнуваат нивото на енергија и кондиција, што е исто така важно за професионалните спортисти. Три урми содржат околу 200 калории, 54 грама јаглени хидрати, со околу пет грама влакна, еден грам протеини и без масти. Покрај тоа, тие содржат витамини Б, К, калциум, калиум, манган, цинк, магнезиум и железо. Урмите се нарекуваат и „витамини за очи“ бидејќи содржат лутеин и зеаксантин, кои се особено важни за мрежницата и макулата на окото.

Покрај нив, Новак Ѓоковиќ често консумира и банани, кои содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза и гликоза. Во комбинација со влакна, тие се совршени за зголемување на енергијата. Повторно, уште една клучна работа за спортистите. Тие се добар извор на одредени витамини и минерали, особено калиум, витамин Б6 и витамин Ц. Тие можат да го намалат крвниот притисок и да имаат корист за здравјето на срцето. Содржат антиоксидантни флавоноиди, кои исто така се поврзани со ризикот од срцеви заболувања и помагаат за добро варење, како и за различни диети.