ПИЕТЕ го ова наместо кафе: ЌЕ ВЕ РАЗБУДИ и ќе ви помогне да се ослободите од надуеноста и вишокот килограми!

Сите веќе знаеме дека денот на започнување со кафе не е идеална опција. Речиси секој возрасен кога ќе стане од кревет оди во кујна и добива шолја кафе. Многумина мислат дека не можат поинаку да го започнат денот и му придаваат големо значење на овој пијалок…

Но, пиењето кафе рано наутро на празен стомак е ризично за вашето здравје.

– Пиењето кафе рано наутро, кога нивото на кортизол е највисоко, ги нарушува хормоните во телото и го нарушува деноноќниот ритам. Кортизолот лошо влијае на овулацијата, хормоналната рамнотежа и тежината – објасни нутриционистот и доктор Карлин Розенблум за порталот „PureWow“.

Наместо кафе, идеална замена е зелената лимонада. Тоа е комбинација од магдонос и лимон кој помага во исфрлање на вишокот течности и токсини од телото, а може да поттикне и подобра функција на мочниот меур.

Состојки:

Еден лимон

60 гр магдонос

60 ml вода

Овој пијалок се пие на празен стомак. Се препорачува да се пие 6 дена, а потоа да се направи пауза од 10 дена и повторно да се почне со пиење.