Планетата стана безмилосна: Во Кина се измерени дури 80 степени, бројот на жртвите од поплавите ширум светот растат, нови пожари избувнуваат

Светската метеоролошка организација предупреди на зголемен ризик од смрт поради високите температури

Температурите во Кина и другите делови на Азија, како и во Европа и Соединетите Американски Држави, последните неколку дена ги уриваат сите рекорди.

Ова им предизвикува проблеми на земјите ширум светот и ги поттикнува активистите да ги интензивираат повиците за итна акција за климатските промени, што според научниците ќе ги направи топлотните бранови почести, посилни и посмртоносни, наведува Ројтерс.

Џиновски термометар во кинеската провинција Ксинџијанг ја измери температурата на земјата на 80 степени Целзиусови, бројот на загинати од обилните дождови во Јужна Кореја во средата достигна 44, а шумските пожари горат трет ден западно од грчката престолнина. Атина, пренесува Ројтерс.

Во исто време, Големиот остров на Хаваи се подготвува за ударот на тропската бура Калвин, која се очекува да донесе дури 20,3 сантиметри дожд и силен ветер, соопшти американската Национална метеоролошка служба (NWS).

Светската метеоролошка организација во вторникот предупреди на зголемен ризик од смртни случаи поради високите температури.

Во Јужна Кореја од минатата недела поројни дождови ги погодија централните и јужните региони.

Четиринаесет лица загинаа во подвозник во централниот град Чеонгџу, каде што повеќе од десетина возила беа поплавени во саботата кога се урна насип на река.

Во југоисточната провинција Северен Ѓеонгсанг загинаа 22 лица, од кои повеќето поради лизгање на земјиштето и поројни поплави.

Љубопитни туристи во западната кинеска провинција Ксинџијанг, опремени со капи и чадори со широк обод, се храбреле на високи температури за да направат селфи со џиновски термометар кој покажувал температура на површината во реално време од 80 степени Целзиусови, покажа државната телевизија.

Во неделата, далечниот депресивен град Турпан регистрираше максимална температура на воздухот од 52,2 степени Целзиусови, соборувајќи го кинескиот рекорд од 50,3 степени поставен во 2015 година, исто така во овој слив.

Пекинг во вторникот го забележа својот 27-ми ден со температури над 35 степени Целзиусови, поставувајќи нов локален рекорд за највисоки температурни денови во една година.

Претходниот рекорд за кинеската престолнина беше 26 дена, поставен во 2000 година.

За разлика од екстремните горештини, пороен дожд, грмотевици и град се очекува да зафатат и други делови на Кина во следните 18 часа, соопшти Националниот метеоролошки центар на земјата.