Пробајте пијалок од коприва, лимон и портокал! Многу е здраво и сега е време да го направите

Можете лесно да направите пијалок од коприви и агруми и да го зачувате како зимски пијалок.

Копривата е широко распространет плевел, кој лесно се наоѓа. Најважно е да носите заштитни ракавици при берење. Овој напиток можете да го направитеи да го чувате во оставата, чајната кујна.

Сокот од коприва и цитрус е идеален за будење и добар почеток на денот. 

Состојки:

30 ливчиња млади коприва
2 литри вода
500 грама шеќер
2 портокали
2 лимони
1 сок од лимон

Подготовка:

Измијте ги убаво листовите од коприва. Лимонот и портокалот добро измијте ги со кората и оставете ги во ладна вода околу еден час.

Во меѓувреме, во тенџере истурете вода и шеќер и потопете ги листовите од коприва во смесата.

Лимоните и портокалите исечкајте ги на прстени и исто така додајте ги во смесата. Покријте и оставете го да отстои околу 24 часа, повремено мешајќи го малку.

По 24 часа сè убаво изгмечете го со раце, а потоа процедете ја добиената течност. 

Во исцедениот сок додадете го сокот од лимон, добро измешајте и истурете во добро измиени шишиња.