Путин го одликуваше американскиот актер Стивен Сигал

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го одликуваше американскиот актер Стивен Сигал, поранешна холивудска ѕвезда, кој во последните години стана активен бранител на рускиот претседател, а неодамна и на неговата офанзива против Украина.

Путин потпиша указ со кој на актерот му се доделува „Орден за пријателство“ за „голем придонес во развојот на меѓународната културна и хуманитарна соработка“, се вели во документот објавен на официјалната веб-страница на руската влада.

Специјалистот за аикидо Стивен Сигал (70) беше една од ѕвездите на американските акциони филмови во 1980-тите и 1990-тите.

Како што неговата кариера опаѓаше, актерот роден во Лансинг, Мичиген постепено се зближуваше со авторитарните лидери, вклучувајќи го и шефот на Кремљ.

Во 2016 година, Сигал доби руски пасош од Владимир Путин, но ја задржа својата американска националност. Оттогаш, актерот живее во Русија, дури и се приклучи на една националистичка партија во 2021 година.

Во август, глумецот отпатува во источна Украина за да се сретне со водачот на проруските сепаратисти во Доњецк, Денис Пушилин, и да му искаже поддршка.

Потоа го посети затворот Оленивка, во близина на Доњецк, каде летово во експлозија загинаа десетици украински затвореници.

За 70-тиот роденден на Владимир Путин во октомври, Сигал сними видео за поддршка на рускиот претседател, кого го нарече „еден од најголемите светски лидери“.

„Навистина се надевам и се молам да ја добие поддршката, љубовта и почитта што му се потребни. И сите сегашни неволји брзо да завршат и да живееме во мир во светот“, рече Сигал.