СИТЕ ДЕТАЛИ ИСПЛИВАА НА ПОВРШИНА! Ова е ПОТЕКЛОТО на Халид Муслимовиќ: Еве во која земја е роден пејачот

Големиот проблем за Аделиса беше тоа што не познава никого во Приједор и што не може да се напие ниту кафе со никого.

Пејачот Халид Муслимовиќ важеше за еден од најатрактивните мажи на југословенската естрада, јавноста не беше претерано запознаена со неговиот љубовен живот. Кон крајот на осумдесеттите тој ја запознал атрактивната пејачка во подем Аделиса Хоџиќ со која се оженил.

Во 1991 година, парот го доби синот Енис, а четири години подоцна и ќерката Лејла. Двајцата сакаат музика, особено Лејла, која најчесто ги изведува песните на Александра Радовиќ. Енис свири синтисајзер и вежба тенис. Халид еднаш рече дека не би сакал неговите деца да се занимаваат со оваа работа, но дека сепак ќе го почитува нивниот избор.

Бракот со Аделиса помина низ многу искушенија, а најтешко беше во 2007 година, кога таа го остави и замина со ќерката во родниот Лукавац. Синот веднаш изјавил дека сака да остане со Халид, додека Лејла прво била со мајка си, а подоцна се преселила кај нејзиниот татко. Големиот проблем за Аделиса беше тоа што не познава никого во Приједор и што не може да се напие ниту кафе со никого. Околината ја осуди за провокативните слики и видеа, како и за признавањето дека вградила силиконски импланти.

Парот се смирил во 2009 година, а Халид изјавил дека им е подобро од порано. Покрај музиката, со која сака да се занимава уште десет години, има инвестирано многу и во деловни простории во Приједор, кои вклучуваат хотел, продукциска куќа, салони за автомобили, ТВ студио итн.

Неостварената желба на Весна Змијанац

Пејачката Весна Змијанац еднаш изјави дека во осумдесетите фантазирала да се омажи за Халид и нему му го посветила својот голем хит „Невера моја“. Пејачот остана мистериозен, па не се изјасни за врската со Весна.

Тој рече дека за време на војната ги загубил милионите што ги вложил во фабриката и машините. Тој започна се од почеток и ја создаде продукциската куќа „Халикс“ и хотелот. Таткото на Светлана Цеце Ражнатовиќ го замолил да одржи концерт во Житораџа, но тој одбил бидејќи сметал дека тоа е лошо за неговиот маркетинг.

Тој често истакнува дека пејачите треба да се грижат за својата иднина, бидејќи се случувало големите да умрат во сиромаштија. Свесен е дека на сцената се ценат и други вредности, но задоволен е затоа што публиката го бара и има доволно работа.

Халид Муслимовиќ е роден во 1961 година во Приједор.

Во 1978 година го завршил својот занает како металопреработувач во родниот град и кратко време работел во фабрика за железо во Јесенице, Словенија. Во 2003 година пејачот го заврши четвртиот степен во Бања Лука, а пет години подоцна се запишува на Колеџот за информатика и менаџмент, отсек економија.

Тој изјави дека после ова сака да има диплома и од правен факултет.