УАПСЕН ОСОМНИЧЕНИОТ ЗА УБИСТВОТО НА РАНКО ЕСКОБАР: Марко Пјановиќ беше лоциран во Бјелина, полицијата брзо реагираше!?

0

Според неофицијални информации, Марко Пјановиќ е еден од предводниците на „Шадоуз“ од Брчко, навивачката група „Партизан“.

Во Бјелина е уапсен Марко Пјановиќ од Брчко, кој е поврзан со убиството на Ранко Радошевиќ Ескобар во Белград.

Министерството за внатрешни работи на Република Србија распиша меѓународна потерница од „Интерпол“ по Пјановиќ за учество во убиството на Ескобар.

Тој денеска во текот на денот е виден во Бјелина, а со ефикасна реакција на полициските службеници на Управата за организиран и сериозен криминал на МУП на Република Српска, бил лоциран и уапсен.

Според неофицијални информации, Марко Пјановиќ е еден од водачите на „Шадоуз“ од Брчко, навивачката група „Партизана“ .

Според извори од истрагата, Пјановиќ бил близок со Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кои формирале организирана криминална група во навивачката група „Принципи“, на која и се суди за седум тешки убиства.

Во август 2017 година беше убиен Синиша Радовановиќ Шкљо, поранешниот водач на „Гробари“ од Брчко. На негово место се најде Пјановиќ, кој беше поврзуван со пукањето на навивачите на „Црвена звезда“ во Брчко .

Полициски службеници на Министерството за внатрешни работи на Република Српска трагаат по Марко Пјановиќ од Брчко, по кого Министерството за внатрешни работи на Република Србија распиша меѓународна потерница од „Интерпол“ за учество во убиството на Ранко Радошевиќ кај бензинската пумпа во Рушње, Белград.

Да потсетиме , Ранко Радошевиќ беше убиен на 9 март во кафуле во населбата Рушањ во Белград, на бензинска пумпа, кога маскирани напаѓачи со качулки на главата и хируршки маски на лицето влегоа во барот и ја застрелаа жртвата. кој потоа го убиле со два истрела во главата. Се сомнева дека тој претходно имал договор со убијците таму да се сретнат за да продадат автомобил.