Фенербахче продолжува да доминира – успеа нешто што не го направи 22 години, а Доминик Ливаковиќ прими гол по 440 минути

Во средбата од деветтото коло во турскиот фудбалски шампионат, Фенербахче ја совлада Хатајаспор со 4:2, забележувајќи девет победи во првенството оваа сезона.

Тоа беше и 17-та последователна победа на турскиот гигант сезонава во сите натпреварувања.

За Фенербахче бранеше Доминик Ливаковиќ, кој прими гол по 440 минути во турскиот шампионат.

Домашниот тим поведе во седмата минута со голот на Себастијан Шимански, кој сезонава веќе постигна девет гола со четири асистенции на 17 натпревари во сите натпреварувања.

На 2:0 зголеми Брајт Осај-Самуел во 16. минута, а до крајот на полувремето меѓу стрелците се запиша и Един Џеко во 39. минута.

Гостите го намалија резултатот во 55. минута со голот на Фаузи Гулам од слободен удар, а тоа беше првиот гол што Доминик Ливаковиќ го прими по 440 лигашки минути. Пред тоа прими два гола во победата од 3:2 против Анталијаспор, а потоа задржа четири голови.

Ирфан Џан Кахвеци погоди во 64. минута за 4:1, а конечните 4:2 ги постави Рајане Аабид во судиското надополнување.

Тоа беше 12-ти последователен домашен натпревар за Фенербахче во кој постигна најмалку два гола, првпат по 22 години.

Во поредокот сега води Фенербахче со максимални 27 бодови, второпласиран е Галатасарај со два бода помалку, додека Адана е трета со 17 бодови.