Јокиќ го понижи голманот како никогаш досега! Не знаеше каде да погледне , се обрука, Никола доминираше за нова победа

Кошаркарите на Денвер по пресврт го совладаа тимот на Портланд, а српскиот репрезентативец Никола Јокиќ постигна 29 поени со осум скока и седум асистенции.

Кошаркарите на Денвер го надиграа тимот на Портланд со резултат 112:103, а најефикасен на натпреварот беше српскиот репрезентативец Никола Јокиќ. Актуелниот водечки кандидат за МВП наградата постигна 29 поени, осум скока и седум асистенции.

Подобро во натпреварот влезе тимот на Портланд, предводен од Ајтон и дојде до почетна предност од 16:8. Нагетс одговорија со серија 7:0, но Трејлблејзерс успеаја да ја обноват предноста и да ја задржат до крајот на првата четвртина.

На крајот од овој период кошаркарите на Портланд стигнаа до двоцифрено водство , завршувајќи го првото полувреме со резултат 37:25.

Втората четвртина за Денвер ја отвори Мареј со пет врзани поени, по што следеа мини трки на Портланд (8:0), а потоа и на Денвер (7:0). Потоа Никола Јокиќ заигра за Нагетс и поврза неколку добри потези, но тимот на Портланд и понатаму беше во водство.

Со поените на Гордон, Денвер дојде до три поени на полувремето со резултат 60:63.

На стартот од вториот дел Нико Јокиќ со своите поени го израмни Денвер. Кошаркарите на Портланд во овие моменти не му дозволија на противникот да поведе, а со серијата од 8:0 успеаја да останат во предност до крајот на третата четвртина.

11:0 на кошаркарите на Денвер заврши овој период од натпреварот во кој Нагетс првпат поведоа со резултат 86:84.

Тимот на Денвер не застана тука, туку и го отвори последниот дел со нова серија 12:2. Тоа се вкупни 23:2 за Нагетс, кои целосно ја презедоа контролата врз играта.

Прашањето за победникот не се постави до крајот на мечот, а Денвер победи со резултат 112:103.

Најефикасен во победничкиот тим беше Никола Јокиќ со 29 поени, осум скока и седум асистенции, додека Мареј додаде 21 поен со 10 асистенции. На другата страна Ајтон постигна 27 поени.